reklamı kapat

POPÜLER

iPhone ve iPad’de fotoğraflara “şifresiz” erişim sağlayan iOS 11 açığı [Video]

Sunduğu yeniliklerle dikkatleri üzerine çeken iOS 11 uzun süredir gündemden düşmüyor. Bunun en önemli nedeni ise güncellemeyle beraber ortaya çıkan problemler. Şimdiye kadar iOS 11 kaynaklı pek çok sorundan bahsettik ancak bu seferki iPhone ve iPad kullanıcılarının kişisel verilerini tehlikeye atacak cinsten bir açık.

iDeviceHelp tarafından videolaştırılan bu güvenlik açığı temel olarak şifresini bilmediğiniz bir mobil cihazdaki fotoğraflara erişmeye olanak sağlıyor. Bunun için erişmek istediğiniz cihaza ait Apple ID veya telefon numarasını bilmek gerekiyor. Bu bilgilere eriştikten sonra başka bir iPhone’dan erişmek istediğiniz cihazı FaceTime üzerinden arıyorsunuz. Gelen aramaya cevap vermek yerine mesaj gönderme özelliğini kullanıyorsunuz. Ardından şablon mesaj gönderme seçeneğine basıp yeni bir ekrana geçiyorsunuz. Bu ekranda istediğiniz üç emojiyi seçip, diğer cihazdan yaptığınız aramayı bitiriyorsunuz. Daha sonra Siri ile iletişime geçip “ayarları aç” diyorsunuz. Şifreyi bilmediğiniz veya parmak izinizi kullanamayacağınızdan Siri bu isteği gerçekleştiremiyor. Cihazı kilitledikten sonra bir kez daha arama gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar mesaj gönder deyip az önce emoji yazdığınız sayfaya ulaşıyorsunuz. Fakat bu sefer ekranın en altında farklı seçenekler yer alıyor. Emojileri yazdığınız alanın yanında yer alan ok işaretine bastığınızda kamera seçeneğini görüyorsunuz. Kamera üzerinden de cihazda yer alan tüm fotoğraflara erişebiliyorsunuz. Bu fotoğraf ve videoları açamıyorsunuz ancak arama yaptığınız cihaza gönderebiliyorsunuz. Fakat gönderme işlemi sadece tek seferlik gerçekleşiyor. Ardından gönderim yaptığınız cihaz hatayı fark edip kilitleniyor.

Kısa süre önce fark edilen bu büyük hata Apple‘a çoktan iletildi. Yapılacak yeni güncellemeyle birlikte güvenlik açığının kapatılması bekleniyor.

VİDEO