reklamı kapat

POPÜLER

2018 iPhone iPad

iPhone ve iPad’in 2018 modelleri için sürpriz iddia

Apple yaşanan yasal sorunlar nedeniyle 2018 yılında satışa sunacağı yeni iPhone ve iPad modellerinde önemli bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Teknoloji devi bildiğiniz gibi son dönemde Qualcomm ile ciddi problemler yaşıyor. Şimdiye kadar cihazlarda Qualcomm imzalı LTE çiplerini kullanan şirket, The Wall Street Journal‘ın haberine göre 2018’de bunu değiştirmek istiyor. Yeni cihazlarda Intel ya da düşük bir ihtimal de olsa MediTek imzalı modem çipleri kullanmayı hedefleyen şirket, bu sayede büyük üreticiye olan bağını kopartmayı amaçlıyor. Yaşanan davalar sonrasında yeni cihazların test edilmesinde kullanılacak yazılımı vermediği dahi söylenen Qualcomm, 2018 modellerinin geliştirme sürecini geciktiriyor. Bu adım elbette Apple’ın hiç hoşuna gitmezken, süreç çok daha karmaşık bir almış gibi duruyor.

Yollar ayrılıyor

Apple, şimdilik yüzde 100 kesinlemeyen süreç hakkında resmi bir açıklama yapmıyor. Qualcomm’un böyle bir devi kaybetmesi büyük bir kayıp olarak değerlendirilirken, sürecin geleceği nokta büyük merak uyandırıyor. Geçen hafta mahkemeye bir başvuruda bulunan Qualcomm, Apple’ın kendi patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek iPhone’ların Çin’de satışı ve üretiminin tamamen durdurulmasını istemişti. Qualcomm, Apple’ı güç yönetimi, Force Touch ve iPhone ekranlarında kullanılan üç farklı teknoloji üzerinden vurmaya çalışmıştı.