reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
Samsung Galaxy Note8
iPhone X

iPhone X, iPhone 8 ve Samsung Galaxy Note 8 pil testinde karşı karşıya

24 Kasım’da Türkiye’de satışa sunulacağı açıklanan iPhone X,  iPhone 8 ve Samsung Galaxy S8/Galaxy Note 8 modelleriyle karşı karşıya geldi. PhoneArena’nın apmış olduğu açıklamaya göre 2.716 mAh kapasiteli pille gelen telefon,  8 saat 41 dakikalık bir kullanım süresi sunuyor.

Pil ömrü performansıyla iPhone 8’i ve Galaxy Note 8’i geride bırakan telefon, iPhone 8 Plus’ın gerisinde kalıyor. Pil kapasitesi açısından iPhone 8 Plus’ın gerisinde kalsa da telefonun sunduğu pil ömrü performansıyla kullanıcıları memnun edeceğini söylemek mümkün. Telefon, pil ömrü performansıyla başarılı performans sergilese de telefonun tekrardan şarj olma süresi hiç de iyi değil.

iPhone X’in ve Samsung Galaxy Note8’in tekrardan şarj olma süresi kaç saat?

Telefon, yaklaşık 3 saatte tekrardan şarj edilebilirken, rakibi Galaxy Note8’in pili yaklaşık 1,5 saatte doluyor. Bu arada hatırlatmakta yarar var. iPhone X’in kutu içeriğinden çıkan şarj adaptörü telefonu yavaş şekilde şarj etmeye imkan tanıyor. Telefonu hızlı şarj etmek için ekstradan hızlı şarj adaptörü ve kablosundan satın almanız gerekiyor. Bunun için  239 TL’lik 29 W USB-C güç adaptörünü ve 129 TL’lik USB-C Lightning kablosunu gözden çıkarmalısınız. Apple’ın yeni telefonu hakkındaki tüm detaylara buraya, Galaxy Note8 hakkındaki tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

iPhone X ne gibi yeniliklerle geliyor?

iPhone’un 10. yıl dönümünü iPhone X modeliyle kutlayan Apple, her iPhone modelinde olduğu gibi yine dikkat çekici bir ürüne imza atıyor. iPhone X’e bakıldığında göze çarpan en önemli detay çerçevesiz ekranıyla birlikte ana ekran tuşunun kaldırılmış olması. Tüm iPhone modellerinde gördüğümüz ana ekran tuşu yeni modelle elvada diyor. Touch ID parmak izi sensörünün yerine Face ID adı verilen yüz tanıma sisteminin tercih edildiği iPhone X, güvenlikte yeni bir dönemi başlatıyor. Apple’ın belirttiğine göre Face ID sistemi, düşük ışıkta dahi sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Yüzünüzü algılayabilen Face ID, şapka veya gözlük takılması durumunda dahi kullanıcıların yüzlerini algılayabiliyor. Face ID, ön kamera, nokta projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor. iPhone X ile birlikte yeni bir dönem başlıyor: Animoji! Animojiler en basit tanımıyla emojilerin hareketlendirilmiş halleri. Ancak göründükleri kadar da basit değiller. Çünkü animojilere istenilen kişisel yüz ifadeleri iPhone kamerasına bakılarak verilebiliyor. Face ID için geliştirilen 3D sensörler kişisel yüz ifadenizi algılayarak bu ifadeyi animojilere taşıyabiliyor.