reklamı kapat

POPÜLER

Sirin labs solarin
Sirin labs solarin
Sirin labs solarin
Sirin labs solarin
Gresso Meridian
Gresso Meridian
VIPN Black Diamond
Savelli Champagne Diamond
Vertu Signature Touch
Mobiado Grand Pioneer
Mobiado Grand Pioneer
Diamond Crypto
Diamond Crypto
Lamborghini Alpha One
Lamborghini Alpha One
Lamborghini Alpha One
Goldvish Le Million

iPhone X’dan daha da pahalı telefon modelleri

iPhone X, özelliklerinin yanı sıra fiyatıyla da fazlasıyla konuşuluyor. 256 GB’ı 6.899 TL’ye satılan cihazın fiyatını katlayan lüks modeller nelermiş bir bakalım.

Apple’ın son harikası iPhone X, çerçevesiz OLED ekranı, TrueDepth kamerası, cam gövdesi ile baştan aşağı yenilenirken fiyat bandını da biraz yukarı çekmiş durumda. Amerika’da 256 GB’ı 1.149 dolar fiyat etiketine sahip olan ürünün Türkiye fiyatıysa daha da dramatik. Ancak iPhone X şüphesiz dünyanın en pahalı cihazı değil. Hatta listedeki cihazlarla kıyaslandığında “lüks” kategorisinin kapısından dahi alınmayacak düzeyde. Tabii bu mini listedeki cihazların sunup sunabileceği özelliklerin iPhone X’a yaklaşabilecek seviyede olduğunu söylemek zor. Yine de “lüks telefon nedir, nasıl uçuk fiyatlara satılır” diye merak edenler için iPhone X’dan daha pahalı lüks cihazlara kısaca bir bakalım.

Sirin labs solarin
Sirin labs solarin
Sirin labs solarin
Sirin labs solarin

Sirin Labs Solarin

Fiyat: 14.000 dolar

14 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılan Solarin, güvenliğe önem verenlere hitap ediyor. 5,5 inç boyutunda bir ekranla gelen cihaz, gücünü Snapdragon 810 işlemciden alıyor. 128 GB dahili hafıza sunan cihazda 4 GB RAM yer alıyor. 4K video çekim yapabilen 24 megapiksel arka kamera ve 8 megapiksel selfie kamerası da cihazın donanımları arasında. Ancak cihazı ilginç kılan, mahremiyete ve gizliliğe verdiği önem. Cihazın arkasında bir güvenlik kilidi yer alıyor. Bu kilit, “güvenlik kalkanını” aktif hale getiriyor. Mesajlaşma ve telefonla konuşmalarınız daha güvenli olurken, e-postalarınız da uçtan uca şifreleniyor. Son kullanıcıya çok hitap eden bir cihaz olduğunu söylemek zor.

Gresso Meridian
Gresso Meridian

Gresso Meridian M6

Fiyat: 9.500 dolar

“Çift SIM kart destekli tek lüks telefon” olarak tanıtılan Meridian Black, ilk bakışta fark edeceğiniz üzere 9 bin dolarlık tuşlu bir telefon. Meridian M6 modeli titanyum gövdeyle geliyor. 18 ayar altından logo bulunan cihazdaki 21 tuşun tamamı da 18 ayar altın. Bu da elbette fiyata yansıyor. Sadece 999 adet üretilen M6 sınırlı üretim olduğu için de ayrıca fiyatlandırılıyor. Teknik özelliklerine baktığımızda 32 GB dahili hafıza ve 3 megapiksel arka kamera görüyoruz. Açıkçası telefon size hemen hemen hiçbir şey sunmuyor. 5,3 saat konuşma süresi hariç. Sadece 2G desteklediğini de belirtelim. Cihazın altınlardan arındırılmış 3 bin dolarlık versiyonu da mevcut.

Goldvish Eclipse – Magic Onyx Alligator

Fiyat: 7.965 dolar

Goldvish’in bu modelinin fiyatında kullanılan malzemenin etkisi büyük. Siyah timsah derisiyle kaplanmış arka kapağa sahip olan cihaz bu sayede “lüks” sınıfına giriyor. Ancak gerçek hayvan derisi kullanımını takdir edemeyeceğiz. Snapdragon işlemciyle gelen cihaz 5,5 inçlik bir ekrana sahip. 13 MP arka, 5 MP ön kameraya sahip olan cihazın pil gücü için “uzun ömürlü” denilmiş. Android Cyanogen’in son sürümüyle gelen cihazda paslanmaz çelik detaylar yer alıyor.

VIPN Black Diamond

VIPN Black Diamond

Fiyat: 300.000 dolar

Kendisini “Kötü tasarımlı telefonlar listesi”nde de görmek istediğimiz Black Diamond, neresinden tutsanız elinizde kalacak cinsten bir cihaz. 2006 yılında çıkan Black Diamond, bir Windows Phone. Ancak o zamanın Windows işletim sistemli cihazları bildiğiniz gibi mobil için baştan tasarlanmış özel bir arayüz sunmuyordu. Yani cihaz gerçekten Windows arayüzünün mobile yansımış halini taşıyor. 2,1 inçlik dokunmatik ekranının yanı sıra 2 GB SD kart desteği de sunan Black Diamond, lüks cihazlar listesine girmeyi hak ediyor. Sadece 5 adet üretilen cihazın günümüzdeki akıbeti merak konusu.

Savelli Champagne Diamond

Savelli Champagne Diamond

Fiyat: 57.000 dolar

2013’te çıkan Savelli Champagne Diamond, tasarımcı imzası ve kullanılan malzemenin nasıl cihazın fiyatını katladığına en iyi örneklerden. Android işletim sistemli cihaz İsviçreli tasarımcı Alessandro Savelli imzasını taşıyor. Telefona devasa bir kılıf takılmış gibi görünen kısım ise 18 karat roze altından yapılmış. 395 adet elmasla süslenen telefon lüksün tanımı gibi. Tasarımın “güzelliği” ise elbette tartışılır.

Vertu Signature Touch

Vertu Signature Touch

Fiyat: 10.800 dolar

Vertu, lüks telefon denildiğinde akla gelen ilk isimlerden diyebiliriz. Firmanın sayısız lüks cihazı “özel” kullanıcılara hitap ediyor. Nitekim en son modellerden olan Signature Touch da verilebilecek en iyi örneklerden biri. Android 5.1 ile gelen Signature Touch, 5,2 inç boyutunda Full HD ekrana sahip. Gücünü Snapdragon 810’dan alan telefon 4 GB RAM’le çalışıyor. 21 MP çözünürlük sunan arka kamerayla gelen Signature Touch, ön kamerada biraz zayıf kalmış. 2,1 megapiksel çözünürlüklü ön kamera beklentileri ne kadar karşılar bilemiyoruz. Kablosuz şarj desteği sunan Signature Touch aynı zamanda Qualcomm Quick Charge 2.0 teknolojisiyle hızlı şarjı da destekliyor. Cihazın pil gücüyse 3.160 mAh.

Dior Reveries Haute Couture

Fiyat: 102.557 dolar

Fransız Dior’un lüks ürün geçmişinde bir de telefon yer alıyor. Dikdörtgen tasarımlı telefon beyaz altın ve 1.539 elmasla kaplı bir tasarımla geliyor. Lüksün sınırlarını zorlayan cihazda 5 megapiksel çözünürlük sunan arka kamera yer alıyor. Dior’un bu telefondan sadece 99 adet ürettiğini belirtelim.

Mobiado Grand Pioneer
Mobiado Grand Pioneer

Mobiado Grand Pioneer

Fiyat: 9.798 dolar

2009’da piyasaya sürülen Grand Pioneer, egzotik malzeme meraklılarına hitap eden bir başka cihaz. Grand Pioneer’in pilini örten bölüm “Gibeon meteor taşı”ndan üretilmiş. Cihazı bu kadar özel kılan en önemli malzeme de bu. Sadece 350 adet üretilen telefon Nokia Symbian OS işletim sistemiyle çalışıyor. Meteor taşını cebinde taşımak isteyenlere özel…

Diamond Crypto
Diamond Crypto

Diamond Crypto

Fiyat: 1.300.000 dolar

Bir başka gizlilik ve mahremiyet korunumu odaklı telefon modeli olan Crypto kendini adından da ele veriyor. 2006 yılında ortaya çıkan bu cihaz platin bir gövdeyle geliyor. Roze altın işlemelere sahip olan cihaz 28 elmasla süslenmiş. Windows CE OS işletim sistemiyle gelen cihaz 240×320 piksel çözününürlüklü bir ekrana sahip. Cihaz arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajları güvenli hale getiriyor. Ancak arkadaşınızın da 1 milyon dolarlık bu cihazdan almış olması gerekiyor.

Lamborghini Alpha One
Lamborghini Alpha One
Lamborghini Alpha One

Lamborghini Alpha One

Fiyat: 2.450 dolar

Listedeki diğer modellere kıyasla çok daha mütevazı bir fiyata sahip olan Lamborghini Alpha One, iddialı bir tasarımla geliyor. Kenarları titanyumdan daha güçlü olduğu belirtilen “sıvı metal”den olan cihaz, İtalyan derisi arka gövde tasarımına sahip. 5,5 inç boyutunda WQHD ekranla gelen cihazın teknik detayları da listedeki diğer cihazları solluyor. Snapdragon 820 işlemci ve 4 GB RAM ile çalışan cihaz 64 GB dahili hafıza sunuyor. Hızlı şarj desteği de sunan cihazın pil gücü 3.250 mAh. Cihazın 20 megapiksel çözünürlük sunan arka kamerası 4K video da çekebiliyor. Arka kameranın altında, gövdeyi ortalayacak şekilde Lamborghini logosu görülüyor.

Goldvish Le Million

Goldvish Le Million

Fiyat: 1.179.950 dolar

Goldvish’in tasarımıyla göz kanatan telefonu 2006 yılında piyasaya sürülmüş. Cihazın fiyatının sebebi aslında gövdeye ilk bakışta anlaşılabiliyor. 18 ayar beyaz altın ve 120 karat elmaslarla kaplanan cihazın korkunç tasarımına ise kelimeler kifayetsiz kalmış durumda. Telefonun alt kısmının açılabildiğini ekleyelim.