reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’in tüm sırlarını paylaşan son sızıntının kaynağı kötü niyetli bir çalışan mı?

11 Eylül 2017

Apple’ın büyük etkinliğinden önce son sızıntıyla da beraber iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X hakkında açıklanacak neredeyse hemen her şeyi öğrendik. iOS 11 GM sürümünün son sızıntılarıyla isimleri dahi netleşen cihazlar için sunumun neredeyse bir sürprizi kalmadı. Peki bu sızıntıların sebebi nedir?

Apple tarafında yeni bir cihaz çıkmadan önce sızıntılar gerçekleşmesine alışkınız. Ancak Apple’ın istediğinde ne kadar ketum olduğunu da biliyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu tüm detayları ortaya seren Apple sızıntısı ise firmanın bugüne kadarki en büyük sızıntısı oldu. Söz konusu sızıntının kaynağının “hoşnutsuz” bir Apple çalışanı olduğu düşünülüyor. Apple blogerı John Gruber söz konusu sızıntının tamamen bilinçli olduğu konusunda neredeyse emin. Bunun bir hata olmadığına inanan Gruber, Apple tarihinin en büyük sızıntısının bir yanlışlıkla yapılamayacağını savunuyor.

Sızıntı kaynağı ise Apple’ın iOS 11 için oluşturduğu URL’den geliyor. Bu özel URL’ler sayesinde iOS 11 yüklenebiliyor. Elbette bu URL’ler herkese açık değil. İçeriden birinin iOS 11’i indirmeyi mümkün kılan URL’yi haber siteleriyle paylaştığı söyleniyor. BBC, bilinmeyen bir kaynak tarafından iOS 11 GM versiyonunun Apple serverlarından indirilebilen bir linkinin paylaşıldığını doğruluyor. Söz konusu kişinin hala Apple çalışanı olup olmadığı ise net değil.