reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs

iPhone Xs Max ve iPhone X’un kamera karşılaştırması [Video]

Apple’a yakınlığıyla bilinen MacRumors, iPhone Xs Max ile iPhone X’un kameralarını karşı karşıya getirdi. iPhone Xs ve iPhone Xs Max, iPhone X ile kıyaslandığında daha geniş bir sensöre, akıllı HDR’ye ve derinlik denetimi gibi özelliklere sahip.

Tüm bu özellikler yeni iPhone’larda fotoğraf kalitesini artırıyor. Karşılaştırmada ilk önce kameraların odak uzaklıklarına dikkat çekiliyor. iPhone X’da 28 mm odak uzaklığına sahip, iPhone Xs ve Xs Max’te ise daha geniş 26 mm odak uzaklıklı lens tercih ediliyor. Apple yeni iPhone etkinliğinde iki kat daha hızlı ve yüzde 32 daha büyük olan yeni görüntü sensörünü tanıtmıştı. Bu sensör sayesinde yeni iPhone modelleri daha ayrıntılı fotoğraflar çekebiliyor.

Her iki modelde de 7 megapiksellik TrueDepth sistemli kamera tercih edilse de yeni iPhoen’lar geliştirilmiş Neural Engine, yeni görüntü işlemcisi ve A12 işlemcisiyle başarılı fotoğraflara imza atıyor. Akıllı HDR özelliği daha iyi dinamik aralık sunuyor. Bu özellik aynı zamanda görüntülerin parlak noktalarında ve gölgelerinde daha fazla ayrıntı ortaya çıkarıyor. Portre Modu için yeni Derinlik Kontrol seçeneği fotoğraf çekildikten sonra resimlerdeki arka plan bulanıklığını ayarlamaya imkan tanıyor. Apple, Portre modunu kullanırken bir fotoğraftaki arka plan detaylarının daha estetik bir şekilde bulanıklaşmasına olanak sağlıyor. Yeni iPhone modellerindeki kameralar ön plan ile fotoğrafın arka planı arasındaki farkı daha iyi ayırt edebiliyor. Ancak bazı durumlarda halen sorunlar yaşanabiliyor. Düşük ışıkta yapılan çekimlerde de iPhone Xs ve iPhone Xs Max, iPhone X’a kıyasla daha fazla ayrıntı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karşılaştırma videosu

iPhone Xs Max ve iPhone X’u karşı karşıya getiren kamera karşılaştırma videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Video