reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs iPhone Xs Max

Teknik detaylar üzerinden iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone X kameraları karşı karşıya

Teknoloji devi Apple‘ın yeni akıllı telefonları iPhone Xs ve iPhone Xs Max, kamera konusunda iddialı modeller. Peki bu modeller ile iPhone X kamerası arasında ne gibi farklar var?

Bu sorunun cevabını popüler fotoğraf uygulaması Halide‘nin kurucu ortaklarından Sebastiaan de With veriyor. Bu konuda en bilgili isimlerden olan Sebastiaan de With, iPhone Xs serisi ile iPhone X arasındaki ilk farkın geniş açı kamerada yer aldığını belirtiyor. Buna göre yeni modellerin arkasında 26 mm odak uzaklığına sahip geniş açı bir kamera yer alıyor. iPhone X’da ise 28 mm odak uzaklığına sahip geniş kamera bulunuyor. Arada 2 mm kadar da olsa bir fark bulunuyor. Ayrıca yeni geniş açı kameranın piksel boyutu 0.2 um artarak 1.4 um seviyesine çıkmış durumda. Daha büyük piksel daha fazla ışık toplanması anlamına geliyor. Bu detay özellikle düşük ışıkta daha temiz fotoğraflar veriyor. Yeni modellerde yeni bir sensörün yer aldığı da belirtiliyor. Burada kesin bilgiler veremeyen Sebastiaan de With, yine de iPhone X’a oranla yüzde 30 daha büyük bir sensörden bahsediyor. Yeni modellerin daha uzun uzun pozlama yapabildiğini de belirtilen geliştirici, geniş açı kameradaki yeni sensörün 24-2304 ISO aralığını kullanabildiğini belirtiyor. iPhone X 2114 ISO’nun üzerine doğal basamaklarda çıkamıyor. Telefoto tarafında ise Xs ve Xs Max 1200-1440 ISO aralığını kullanılıyor. Apple’ın yüzeysel verilere göre telefonların hepsinde 12 + 12 megapiksel arka kamera ile 7 megapisel TrueDepth ön kamera yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone Xs iPhone Xs Max ve iPhone X

iPhone Xs ve iPhone Xs Max ile iPhone X arasında aşırı bir kalite farkı yok

Telefonları deneyenlerin gösterdiği kadarıyla modeller arasında büyük kalite farkı bulunmuyor. Sadece yazılım tarafında getirilen akıllı HDR ya da çekim sonrası diyafram (Arka plan bulanıklığı) değiştirme gibi özellikler yeni modelleri öne çıkarıyor. Bu arada akıllı HDR özelliği gerçekten çok iyi çalışıyor. Arka planı bulanıklaştırma özelliği ise halen ciddi hatalar yapabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Şirketin yeni akıllı saati Watch Series 4