reklamı kapat

POPÜLER

iphone

iPhone’un gizli kamera modu gün yüzüne çıktı

Akıllı telefonda tercihini iPhone‘dan yana yapanların hayatını kolaylaştıracak yeni bir özellik daha ortaya çıkartıldı. iOS 10 güncellemesiyle gelen ancak şimdiye kadar kullanıcıların büyük bir kısmının fark etmediği kamera modu büyüteç ihtiyacına çözüm sunuyor.

Bildiğiniz gibi işletim sistemlerine yapılan her güncelleme birçok açığı kapattığı gibi yeni özellikleri de kullanıma sunuyor. Fakat arada bazı özellikler bir süre fark edilmeyebiliyor. Daha önce de iPhone‘un tek elle kullanılabilen gizli klavyesi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise kameranın bir büyüteç gibi kullanılabildiği anlaşıldı. Bu büyüteç işlevini kameranın yakınlaştırma (zoom) özelliği ile karıştırmamak gerekiyor. Bahsettiğimiz bundan biraz daha farklı… Üstelik iPhone’un kamera ayarlarına baktığınızda bu seçeneği açık ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Yapmanız gereken önce iPhone’un ayarlar kısmına gitmek. Ardından genele tıklıyorsunuz ve çıkan seçeneklerden erişilebilirliğe geliyorsunuz. Bu noktadan sonra büyüteç seçeneği karşımıza çıkıyor. Özelliği kullanabilmek için büyüteç özelliğini kullanılabilir hale getirmek gerekiyor. Peki kamerada bu tercihi nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz? Bunun için ana ekran tuşuna arka arkaya üç kez basmanız yeterli oluyor. Ardından ekranın altında yakınlaştırma derecesini seçmek için yeni bir ayar beliriyor.

Günümüzde büyüteçler çok yoğun bir şekilde kullanılmasa bile iPhone’un bu özelliği ihtiyaç duyduğumuz anda bu özelliği de akıllı telefonumuzda bulmamıza olanak sağlıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iPhone’un gizli kamera modu gün yüzüne çıktı” için 5 cevap

 1. koray aygün dedi ki:

  daha iyi haberler yapın.. bir webtekno olamadınız..

 2. Cihan dedi ki:

  Bunu aylardır zaten kullanıyoruz gizli de değil

 3. anlamadım dedi ki:

  oha hiçbir şey anlamadım. Büyüteç modu zaten yıllardır var ve çeşitli gesturelar ile aktif hale getirilebiliyor. Gizli kamera modu hangisi? Kamera açıkken büyüteçi açınca mı aktif oluyor? Hem büyüteçin yakınlaştırması hem de zoom mu?

 4. koray aygün dedi ki:

  yorumu mu silmişler, teknoloji sitesi ve dergisisiniz ama teknolojiden bihabersiniz!!!

 5. Dem dedi ki:

  İphone un gizli, kamera modu dersek olacak gibi haberi yapan arkadaş gizli sanıyor