reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’un portre modu nasıl sahte bokeh efekti yapıyor? [Video]

Fotoğrafçıların vazgeçilmezlerinden biri olan bokeh efektini elde etmek için sağlam bir ekipmana ve temel fotoğraf bilgisine sahip olmak gerekiyor. Peki bu kadar donanıma ihtiyaç duyarken iPhone‘un portre modu nasıl sahte bokeh efekti yaratıyor?

Fotoğrafçılar bokeh efektini yaratabilmek için uygun bir lense ve geniş bir sensöre ihtiyaç duyuyor. Gerekli donanımlara sahip olduktan sonra basit bir hesaplama yapmak gerekiyor. Çektiğiniz objeye yaklaştıkça odak noktasını belirlemek daha kolay bir hal alıyor. Aynı şekilde fondaki diğer her şeyin çektiğiniz kişi veya objeden olabildiğince uzak olması lazım. Yani kendinizle obje arasındaki mesafeyi minimuma indirmek gerekiyor. Fondan maksimum seviyede uzaklaştığınızda istediğiniz sonucu elde edebiliyorsunuz.

Yukarıda kabaca bahsettiğimiz sistem maddi olarak bir külfet olmanın yanında tek bir kare için detaylı hesaplama yapmayı gerektiriyor. Peki iPhone çift arka kamerası ve ufak sensörüyle bu efekti nasıl verebiliyor? Sorumuzun yanıtı ise yapay zeka.

Çift arka kameranın asıl işlevi

iPhone ile fotoğraf çektiğinizde arka yüzeyde yer alan iki kamera da aynı fotoğrafı çekiyor. Konumlarının farklı olması nedeniyle açısı bir parça daha farklı iki fotoğraf elde ediliyor. Yapay zeka bu iki kareyi karşılaştırarak objelerin birbirine olan uzaklığını hesaplıyor. Bu sayede hangi kişi veya objeye odaklanılması gerektiğini anlıyor. Ardından geride kalan her şeyi bulanıklaştırarak bokeh efektini elde ediyor.

Video

YORUMLAR