reklamı kapat

POPÜLER

2018 Renault Clio R.S. F1

Formula 1 ruhu ateşli hatchback genetiğiyle bir araya geldi: Renault Clio R.S. 18

Karakteristik farklarla öne çıkan Renault Clio R.S. 18, 2017’yi Formula 1 serüveninin 40. yılı heyecanıyla geçiren bir ekibin elinden çıkıyor.

Renault’nun en sevdiğimiz departmanı R.S. temelde Formula 1 pistlerinde markasını başarılı şekilde temsil ediyor. Bizlerin sezon içerisinde yarışlarda izlediği bu felsefenin sokaklara yansımasıysa Clio ve Megane R.S. modelleriyle gerçekleşmekte. Son olarak Formula 1 pilotlarının da doğrudan geliştirme sürecine dahil olduğu Megane R.S. ile karşımıza çıkan bu keyifli birliktelik, 2018’in ilk ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde meraklılarını mutlu edecek bir sürpriz gerçekleştirdi. Formula 1’de 40 yıllık deneyimi geride bırakan Renault’nun kutlama yapmak amacıyla gerçekleştirdiği bu adımın odağında ise Clio vardı. 2018 F1 sezonunda pistlerde yer vereceği genetiği sınırlı üretilecek olan Clio R.S. 18 adıyla özel bir modelde bir araya getiren marka, ateşli hatchback tutkunlarının ilgisini çekmeyi başaracak.

Tasarım odaklı geliştirmeler

Ağırlıklı olarak standart Clio’dan tasarım karakteriyle ayrılan R.S. 18 modelinin ilk adımda sunduğu performans değerleriyle başlamakta fayda var. Kaputunun altında RS 220 EDC Trophy‘nin devamı niteliğinde bir motorun kullanıldığu modelde 1.6 litrelik turbo besleme dört silindir makine görev yapıyor. 220 PS güç ve 280 Nm tork üreten bu motorun güç değerleri EDC çift kavrama şanzımanla yere aktarılıyor. Donanım kısmında da motorunu paylaştığı modelle benzerlik gösteren Renault Clio R.S. 18’deki en büyük farkın Akrapovic egzoz sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte sportif ruhu ortaya koyan gövde parçalarıyla donatılan modelde, tampon, marşpiyel, logolar ve yarış bayrağını andıran ışıklandırma grubu buradaki en büyük farklı yaratan parçalar arasında. Kokpit bölümünde de devam eden bu çarpıcı dokunuşlar, R.S. logosunun yanı sıra karbon kaplamalarla tamamlanıyor. 2018’in ilk yarısı içerisinde satışlarına başlanacak olan araca Japonya pazarı hariç her ülkeden koleksiyonerler sahip olabilecek.

İlgili video