reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’un notlar uygulamasında güvenlik açığı keşfedildi

Teknoloji severlerin Apple cihazları tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri güvenlik. Apple güvenlik konusunu çok ciddiye alıyor ve kullanıcıların verilerinin iyi bir şekilde saklanması için elinden geleni yapıyor. Fakat ortaya atılan bir iddia, Apple’ın güvenlik politikasıyla ilgili olarak akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

Bilindiği üzere Apple’ın cihazlarında bir şeyleri not edebilmek için “Notlar” isminde bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamada herhangi bir not silindiğinde bile bu not 30 gün boyunca Apple sunucularında saklanıyor ve sonrasında tamamen siliniyor. Böylece yanlışlıkla silinen veya sonraki günlerde yeniden ihtiyaç duyulan bir not geri döndürülebiliyor. Fakat Rusya merkezli Elcomsoft adlı bir yazılım şirketinin söylediğine göre süreç tam olarak bu şekilde işlemiyor. 30 gün sonra silindiği söylenen notlar aslında Apple sunucularında var olmaya devam ediyor.

Bunu anlayabilmek için bir yazılım geliştirdiklerini belirten şirket, içerisinde 288 adet not bulunan iPhone 7’den iCloud’daki bütün notları çektiklerini ifade ediyor. Bunun sonucunda toplamda 334 notun çağrıldığına dikkat çekiliyor. Dolayısıyla telefonda bulunmayan ve silindiği söylenen 46 adet notun halen Apple sunucularından geri alınabildiği dile getiriliyor. Önemli bir not yazılıp silindiğinde Apple sunucularında kalabileceği ve kötü niyetli kişilerin bu notlara ulaşabileceği söyleniyor. Apple’ın bu durumdan haberdar olduğu ve açığın kısa süre içerisinde giderileceğini belirtelim.