reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai VEX

İş gücünü hafifleten giyilebilir iskelet: Hyundai VEX

Fabrikalar gelişmeye devam ederken, otomobil üreticileri sürekli olarak en yüksek üretim verimliliğini arıyorlar. Bunlardan birisi de Hyundai.

Bu konuda insan ve makine arasında bir denge kurmayı amaçlayan otomobil üreticilerinden Hyundai, giyilebilir sistemini görücüye çıkardı. Hyundai’nin Vest Exoskeleton adını verdiği sistem, hem çalışanlara hem de hizmet ettikleri şirketlere yardımcı olabilecek yeniliklerin en son örneği. VEX, insan eklemlerindeki yükü azaltmayı ve gücü artırmayı hedefliyor. Hyundai’nin benzer ürünleriyle kıyaslandığında yüzde 22-42 daha hafif. 2,5 kilogram ağırlığındaki VEX, bir sırt çantasına benziyor ve arka kısım 7 inçe (yaklaşık 177,8 mm) kadar ayarlanabiliyor. Çok merkezli eksen tasarımı omuz hareketlerini taklit ediyor ve kullanıcının kollarını kaldırmasına yardımcı oluyor. Kuvvet yardımının miktarı, yaklaşık 5,5 kilogram kuvvete kadar altı farklı seviyede ayarlanabiliyor. Kullanıcılar çantayı giymesinin ve kemerleri takmasının ardından sistemi hızlıca çalıştırabiliyor. Endüstriyel kullanımı hedef alan VEX, iş verimliliğini ve üretkenliğini artırıyor. Doğruluk ve kalite artıran VEX çalışanların yeteneklerine de büyük katkı sağlıyor. İnsanların duruşuna da katkı sağlayan VEX, yorgunluğu azaltma ve genel eklem/vücut sağlığını da artırmaya imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hyundai VEX
Hyundai VEX
Hyundai VEX
Hyundai VEX

Test programı başladı

Hyundai, VEX’i iki farklı ABD tesisinde pilot programlarda başarıyla test etti ve olumlu sonuçlar aldı. Hyundai Motor Group şimdi cihazın daha fazla tesis genelinde kullanılmasını düşünüyor ve Aralık 2019’da VEX’i ticari üretime sokmayı bekliyor. Sistemin satış fiyatı ise henüz açığa çıkmış değil.