reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli scooter

İstanbul’daki 5 ilçede elektrikli scooter hız sınırı düşürüldü

Biraz önce dikkat çekecek önemli bir adım daha atıldı ve İstanbul’daki 5 ilçede elektrikli scooter hız sınırı düşürüldü.

Son dakika olarak aktarılan bilgiye göre Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih‘te yaya yoğunluğu fazla olan bölgelerde 20 km/s olan scooter hız sınırı 12,5 km’ye indirildi. Bu konuda bundan önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) genel bir düzenleme yapmıştı. O zaman açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, İstanbul’da İBB tarafından 1.500 scooter park alanı açılacağını, yaya trafiğinin yoğun olduğu kent merkezlerinin hassas bölg’ olarak tanımlanıp bu bölgelerde hız sınırının 12,5 km/s olarak düzenleneceğini aktarmıştı. İBB’nin hazırladığı eylem planına göre kullanıcılara operatörler tarafından 2 ayda bir eğitim verilecek. Gökçe, kendi Twitter hesabı üzerinde yapılacaklar hakkında detaylı olarak şunları aktardı: “Skuterlar ile ilgili tüm paydaşlarla önemli bir adım attık. Hem Skuterların kullanımını kolaylaştırmak hem de düzensiz park sorunu nedeniyle oluşan sorunları azaltmak için yeni bir eylem planı hazırladık. Yeni planımız çerçevesinde atacağımız adımları paylaşmak isterim.”

Skuter Park Alanları:

-1500 park alanı açılacak.
-İlçe Belediyeleri ile konumları belirlenen bu park alanlarının yapımına operatörler de katkı sağlayacak.
-Park alanlarına park eden kullanıcılardan yüzde 10-15 indirime tekabül eden açılış ücreti alınmayacak.

Hassas Bölgeler:

-Yaya trafiğinin yoğun olduğu kent merkezleri “hassas bölge” olarak tanımlanıp, bu bölgelerde hız sınırı 12,5 km/s olarak düzenlenecek.

Entegrasyon ve Eğitim:

-Kullanıcılara operatörler tarafından 2 ayda bir eğitim verilecek.
-Operatörlerin mobil uygulamaları İstanbulKart ile entegre olacak. Süreç içerisinde toplu taşıma ile tam entegrasyonu sağlayacak çözümler geliştirilecek.

Buğra Gökce, bu konudaki paylaşımlarını şöyle tamamlamıştı: “Kuracağımız E-Skuter Komisyonu ile ilçe belediyeleri, operatörler ve idaremiz eşgüdüm içerisinde hareket edecek. Hayatı İstanbullular için daha da kolay bir hale getirmek için çalışıyoruz. Sürece katılan tüm paydaşlara teşekkür ederim.”

Elektrikli scooter kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER