reklamı kapat

POPÜLER

Otopark Yönetmeliği

İşte gelecek; Bosch ve Daimler ortaklığında araçların otomatik park edildiği otopark [Video]

Sürücüsüz otomobil sistemleri bizlere sadece yol alırken kolaylık sağlamayacak. Bunu göstermek isteyen Bosch ve Daimler, araçların otomatik park edildiği otopark hazırladı.

Mercedes-Benz ana şirketi Daimler ve otomobil tarafına büyük ağırlık veren firmalardan Bosch, Almanya Stuttgart’ta yer alan Mercedes-Benz Müzesi’nin otoparkını otonom hale getirdi. Geleceği gözler önüne seren ikili, otoparka getirilen araçların “otonom / sürücüsüz / otomatik olarak” kendisini park ettiği bir geleceği şimdiden gerçek kılıyor. Bu altyapıda otopark içerisine gelen sürücü belirlenen noktada aracından iniyor. Daha sonra bağlı akıllı telefondan bir komut vererek aracının otomatik park gerçekleştirmesini sağlıyor. Aracın kendi sensörleri ve park alanındaki diğer donanımlardan yararlanan altyapı, bu sayede oldukça güvenli bir park süreci sunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere sistem otopark çıkışında da aynı şekilde çalışıyor. Aracınız telefonunuzdan verdiğiniz komut ile kendisini park ettiği yerden kalkarak belirlenen alana otomatik olarak gelebiliyor.

otopark ücretleri

Bu otomatik park süreci çok zaman kazandıracak

Sistem özellikle park yeri arama derdini / stresini ortadan kaldırmak adına çok güzel görünüyor. Buna ek olarak dar otoparklar içerisinde yol almakta / park etmekte zorlananlar için de çok güzel olan altyapı, gerçek anlamda yaklaşan geleceği karşımıza getiriyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde buna benzer otoparkların çok daha yaygın hale geleceği söyleniyor. Günümüz modern araçları taşıdıkları sensörler ile bu tarz kullanımlara şimdiden hazır durumda. Tesla araçlar bu süreci açık otoparklarda dahi yapabilecek durumda bulunuyor.