reklamı kapat

POPÜLER

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları madalya

Eski elektronik ürünler 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na madalya oldu [Video]

24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için eski elektronik ürünlerden hazırlanan madalyalar tanıtıldı.

Her yıl milyonlarca yeni elektronik ürün üretiliyor. Buna bağlı olarak her yıl milyonlarca elektronik ürün çöp oluyor. Biliyorsunuz bu elektronik ürünlerde birçok değerli maden kullanılıyor. Bunları geri dönüştürmek için birçok şirket bulunurken, “geri dönüşüm” 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarına da sıçradı. Kısa süre önce eski elektronik ürünlerinden çıkarılan değerli madenler ile hazırlanan olimpiyat madalyaları tanıtıldı. 2017 Nisan ve 2019 Mart ayları arasında Japonya’da bağışlanan ufak elektronik ürünlerden hazırlanan  “altın, gümüş ve bronz” madalyalar, gayet güzel görünüyor. Teknik olarak paylaşılan bilgilere göre mühendisler elektronik ürünlerden 32 kg altın, 3.500 kg gümüş ve 2.200 kg bronz çıkarmayı başarmış. Bunun için 78 tondan fazla elektronik ürünü geri dönüştüren ekip, burada tam 6.2 milyon cep telefonunu parçalamış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Tokyo Olimpiyatları, geçtiğimiz aylarda yüz tanıma kullanımıyla gündeme gelmişti

Aylar önce gelen bilgilere göre 2020 Tokyo Olimpiyatları, yüz tanıma teknolojisinin en aktif kullanıldığı etkinlik olacak. Bu teknoloji daha çok olimpiyat alanlarına giriş çıkış yapan sporcular, yetkililer ve gazeteciler üzerinde kullanılacak. Bu kişilere özel bir kimlik kartı verecek organizasyon, sürece yüz tanıma sistemini de dahil edecek. Bu sayede olimpiyat alanına başkasının kimliğini çalarak girmeye çalışanları önleyecek olan sistem, kişilerin kimliği ile yüzünü tarayacak. Eğer eşleşme sağlanırsa geçişe izin verecek, olmazsa da güvenlik güçleri olaya dahil olacak. Bu amaç için 400 bine yakın yüzün taranacağı belirtilirken, sistem kapılardaki geçiş sürecini de hızlandıracak.