reklamı kapat

POPÜLER

Elektronik atık eski telefon modelleri

Elektronik atık dönüşümü için dahiyane fikir

Neredeyse her yıl değiştirilen telefon modellerinden eski dizüstü bilgisayarlara kadar çağımızın en büyük sorunlarından biri olan elektronik atık problemine Japonya’dan ilginç bir çözüm geliyor.

Japonya 2020 Tokyo Olimpiyatları hazırlıklarına hız kesmeden devam ederken; giderek büyüyen elektronik atık sorununa da dahiyane bir çözüm getirmeye hazırlanıyor. Her yıl markaların tanıttığı sayısız akıllı telefon modelleri, dizüstü bilgisayarlar, akıllı ev ürünleri derken elektronik atık sorunu dünyadaki yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Tokyo olimpiyat organizasyonundan sorumlu ekip ise, bu atıkları kullanarak çevre dostu bir çözümle 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda boy göstermeye hazırlanıyor. Medal Project olarak adlandırılan bu projede ise atıkların dönüştürülerek, olimpiyat oyunlarında takılacak olan madalyaların üretilmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birinin çöpü, bir başkasının hazinesi

Yaklaşık 5.000 altın, gümüş ve bronz madalyanın üretiminde kullanılacak olan malzemenin geri dönüştürülmüş elektronik atıklardan üretileceği açıklandı. Amerika Olimpiyat Komünitesi tarafından da yapılan açıklamada “Gezegenimiz ve insanlar için, birlikte daha iyi olalım.” sloganıyla müjdelenen dönüşüm için Japon halkının eski, kullanmadığı telefon ve benzeri tüm elektronik cihazlarını bağışlaması istenmiş. Resmi açıklamaya göre geri dönüşün çok yüksek olduğu ve gerekli malzemenin kısa sürede toparlandığı kaydedilirken; 31 Mart’tan sonra daha fazla bağış kabul edilmeyeceği de ekleniyor. 2020 Tokyo Olimpiyatları 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İlginizi çekebilir

3D yazıcıyla üretilen elektrikli motosiklet