reklamı kapat

POPÜLER

Bluesky logo

Jack Dorsey imzalı Bluesky daha erişilebilir hale getirildi

Twitter (Yeni adıyla X) kurucusu Jack Dorsey’in uygulaması Bluesky, atılan adım kapsamında daha erişilebilir hale getirildi.

Yapılan güncelleme ile beraber artık Bluesky gönderileri hesap girişi yapılmadıysa da görüntülenebiliyor. Platformdaki içerikleri çok daha fazla kişiye ulaştıracak bu adım yanında yukarıdaki yeni logoyu kullanmaya başlayan platform, maalesef halen kapalı yapıda ve bunun ne zaman değişeceği garip şekilde açıklanmıyor. Jack Dorsey’in X (Twitter) rakibi uygulaması Bluesky, yapılan resmi açıklamaya göre 2 milyon kullanıcıyı geride bırakmış durumda. Hem iOS hem de Android tarafında yer alan uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak yukarıda da dediğimiz gibi halen herkese açılmış değil. Başlangıcı bir davetiye sistemiyle yapılan ve bu devam ettirilen uygulama, çok öne çıkmıyor ancak X’ten kaçanları ağırlamayı sürdürüyor. Jack Dorsey bu uygulaması ile yıllar önce yarattığı Twitter’dan farklı olarak “merkezi olmayan” bir yapıyı benimsiyor. Twitter’ın başındayken kripto paralar ve blok zinciri üzerine büyük ilgi gösteren Dorsey, yeni uygulamayı Twitter’a oldukça benzer bir tasarımla hazırlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulamanın temelinde Authenticated Transfer Protocol ya da kısaca “AT Protocol” olarak adlandırılan açık kaynaklı bir protokol yer alıyor. Süreç teknik olarak karışık ancak yapılan açıklamaya göre bu protokol kapsamında kurulan ağı yöneten tek bir merkez yerine birçok merkez olabiliyor. Süreci açıklamak için birbirleriyle iletişim kurabilen farklı e-posta servisleri örnek gösteriliyor. Bu durum sağlayıcı seçimi yapabileceğiniz anlamına geliyor ve süreçte kişiler ile işletmelerin isterlerse kendi ağlarını oluşturabileceği aktarılıyor.

Bluesky ve Twitter olayları yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER