reklamı kapat

POPÜLER

Bluesky logo

X rakibi Bluesky, herkese açıldığı gün ciddi sayıda yeni kullanıcı topladı

Twitter (Yeni adıyla X) kurucusu Jack Dorsey’in uygulaması Bluesky, kısa süre önce atılan adım kapsamında herkese açıldı.

Bluesky için geçtiğimiz ay yapılan güncelleme ile beraber gönderiler hesap girişi yapılmadan da görüntülenebilir hale gelmişti. Platformdaki içerikleri çok daha fazla kişiye ulaştıracak bu adım ile beraber yukarıdaki yeni logosunu kullanmaya başlayan platform, geçtiğimiz günlerde ise kapıları herkese açtı yani davetiye ile giriş altyapısını sona erdirdi. İşte bunun üstüne platforma sadece bir günde 850 bin yeni kullanıcının geldiği açıklandı. Jack Dorsey’in X (Twitter) rakibi uygulaması Bluesky, yapılan en son resmi açıklamaya göre 3 milyon kullanıcıyı geride bırakmış durumda ve bu sayı şu an 4 milyon seviyesine ulaşmak üzere. Hem iOS hem de Android tarafında yer alan uygulama, sürpriz olmayacağı üzere ücretsiz olarak indirilebiliyor. Jack Dorsey bu uygulaması ile yıllar önce yarattığı Twitter’dan farklı olarak “merkezi olmayan” bir yapıyı benimsiyor. Twitter’ın başındayken kripto paralar ve blok zinciri üzerine büyük ilgi gösteren Dorsey, yeni uygulamayı Twitter’a oldukça benzer bir tasarımla hazırlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulamanın temelinde Authenticated Transfer Protocol ya da kısaca “AT Protocol” olarak adlandırılan açık kaynaklı bir protokol yer alıyor. Süreç teknik olarak karışık ancak yapılan açıklamaya göre bu protokol kapsamında kurulan ağı yöneten tek bir merkez yerine birçok merkez olabiliyor. Süreci açıklamak için birbirleriyle iletişim kurabilen farklı e-posta servisleri örnek gösteriliyor. Bu durum sağlayıcı seçimi yapabileceğiniz anlamına geliyor ve süreçte kişiler ile işletmelerin isterlerse kendi ağlarını oluşturabileceği aktarılıyor.

Bluesky gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER