reklamı kapat

POPÜLER

Japonya

Fotoğraf: @yunaa__21

Fotoğraf: @stm_38

Fotoğraf: @mik_o3

Japonya’nın saklı güzelliği: Renkli camlarla kaplı kumsal [Video]

09 Mayıs 2018

Dünyanın dört bir tarafında bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar “cam” kumsal bulunuyor. Onlardan bir tanesi ise öyle iyi gizlenmiş ki bir adı bile yok. İnternetin yeni favorisiyle tanışın: Japonya’nın renkli camlarla kaplı kumsalı.

Kaliforniya’nın ünlü cam kumsalı ya da Rusya’nın Pasifik kıyısında yer alan Ussuri Bay cam kumsalını bir kenara bırakalım. Çünkü yepyeni bir cam kumsal bizi Japonya’da karşılıyor. Esasen bu noktada “kumsal” kelimesi ne kadar doğru bilemiyoruz. Çünkü deniz kenarının kum yerine renkli minik camlarla kaplı olduğu kumsallardan bahsediyoruz. Doğanın kirliliği büyüleyici bir şekilde görsel bir şölene dönüştürdüğü ve neyse ki sayısı az olan bu kumsallardan biri Japonya’da Omura şehrinde yer alıyor. Nagasaki’nin “gizli güzelliği” olarak adlandırılan bu kumsalın ise özel bir adı bulunmuyor. Yani pek çok turist rehber sitesinde kolay kolay görebileceğiniz cinsten değil. Kumsalı benzerlerinden ayrı kılan ise Japonların işi doğa anaya bırakmaması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elle hazırlanmış kumsal

Kumsalın oluşmasına sebep olan şey ise aslında bölgenin çok da davetkar olmamasıymış. Yaz dönemi boyunca su yosunlarıyla kaplı çıkıntılı kayalardan oluşan bölgeyi yerel yetkililer güzelleştirmeye karar vermiş. Bunun için de bölge kum ve geri dönüştürülmüş camla kaplanmış. Bu da yosun problemini büyük ölçüde çözmüş tabii. Renkli camlar sadece yosunları engellemekle kalmamış, kumsalı da turistlerin ilgisini çekecek bir görünüme büründürmüş. Nagasaki havalimanına çok yakın olan bu kumsalın önümüzdeki yaz döneminde turistler için ziyaret noktasına dönüşmesi bekleniyor.

Video