reklamı kapat

POPÜLER

Leica M

Jonathan Ive imzalı Leica M

Geçtiğimiz yılın eylül ayında Apple‘ın tasarımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sir Jonathan Ive‘ın yardım müzayedesinde özel olarak satışa sunulacak Leica M’yi yeniden tasarlayacağını daha öne haber yapmıştık. Bir yıllık sürenin ardından Ive imzalı Leica M resmen duyuruldu.

Afrika’da AIDS’le mücade etmek için kurulan yardım derneği RED yararına yeniden tasarlanan Leica M, sade bir çizgiye sahip. Sade tasarım anlayışı aslında Ive için hiç de yabancı bir konsept değil. Ive, Apple ürünlerinde de sade tasarım anlayışıyla takdir toplayan bir isim. Sadeliğe ek modern bir tasarıma da sahip olan alüminyum malzemeden üretilen Leica M, 561 farklı modelden bin prototip üzerinde 85 günlük çalışmanın eseri.
Leica M
Değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesinin teknik detayları arasında 24 megapiksel çözünürlüklü tam kare CMOS sensör, 3200’e kadar artırılabilen ISO değeri, 920 bin noktalı 3 inç LCD ekran ve Full HD video kaydı yer alıyor. Leica APO-summicron 50mm f/2 ASPH lensle birlikte gelen makine, önümüzdeki ay düzenlenecek açık artırmayla satışa sunulacak. Leica fotoğraf makinelerinin tüketici gözündeki değerine bir de “Ive” isminin elenmesiyle, fotoğraf makinesinin fiyatının çok daha fazla artacağını tahmin etmek zor değil.

Leica M
Leica M

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Jonathan Ive imzalı Leica M” için 2 cevap

  1. hidayet gürdal dedi ki:

    Jonathan Ive, kesin Dieter Rams’ın gayrımeşru çocuğu 🙂

  2. barantr90 dedi ki:

    Zaten sanırım bir röportajında Dieter Rams’i örnek aldığını falan dile getirmişti. Hatta iOS 7 den önce ki saat tasarımı falan hani alarm ya da anımsatıcı kurarken olan bazı Braun ürünlerinde ayar düğmelerine falan baya benziyor. Bu arada olur mu olur yani 🙂