reklamı kapat

POPÜLER

Jony-Ive
Jony-Ive
Jony Ive
macintosh
mouse
mouse
Leica
Leica
Leica
Leica
Leica
Leica
Leica

Apple’ın eski baş tasarımcısı Jony Ive’ın pek bilinmeyen 5 tasarımı [Galeri]

Apple denildiğinde akla gelen ilk isimlerden baş tasarımcı Jony Ive, kısa süre önce şirketten ayrıldığını açıkladı. Şaşırtan ayrılığın ardından Ive’ın Apple’ın dışındaki tasarımları da gündeme gelmeye başladı.

20 yılı aşkın bir süredir Apple’a orijinal tasarımlar üreten Sir unvanlı Jony Ive, Apple ile olan 20 yıllık birlikteliğini kendi şirketini kurmak amacıyla yakın zaman önce sonlandırdı. Yaptığı tasarımlarla Apple’a sürekli değer katan Jony Ive, birçok kişi tarafından sadece iPhone, iPod ve iMac gibi ürünlerin ikonik tasarımcısı olarak tanınıyor. Ancak Jony Ive‘ın aslında başka tasarımları da bulunuyor. Ive, tamamen elmas kaplı bir yüzükten tutun da tuvalet ve lavaboya kadar birbirinden farklı tasarımlara imzasını atmış birisi. İşte bunlardan büyük ihtimalle daha önce hiç görmediğiniz beş farklı birbirinden ilginç ürün;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tuvalet ve lavabo

Jony-Ive
Jony-Ive

Ive, Apple’a girmeden önce Londra’da bulunan Tangerine tasarım ajansında da farklı tasarımlara imza attı. Orada çalışırken tek bir uzmanlık alanına odaklanmadı birçok ürünün tasarımını yaptı. Mikrodalga fırın ve kuaförlere yönelik tarak dahil birçok ürün üzerinde çalışan Ive’ın şüphesiz en ilginç tasarımları arasında Brian Drumm Flatliner Cut yer alıyor. Bunun yanında tuvalet ve lavabo gibi genel kullanım ürünlerini de tasarladığı biliniyor.

Apple için yirminci yıl dönümü tasarımı Macintosh

Jony Ive
macintosh

Apple 1997 yılında yirminci yılına özel bir ürün çıkartmak istedi. Bunun için Ive’ın tasarımcı ellerine başvuran şirket, ürünü “özel üretim” olarak çıkarttı. Yüksek fiyatı ile satışa sunulan ürünün ilk etiketi 7 bin 499 dolar olarak görüldü. Bu rakam şu an için 12 bin dolar gibi bir fiyata denk geliyor. Bunun yanında pek beğenilmeyen ürünün piyasaya sürüldükten altı ay sonra fiyatı düşerek 3 bin 500 dolar oldu.

Leica kamera

Leica
Leica
Leica
Leica
Leica
Leica
Leica

2013 yılında kalitesiyle bilinen Leica kameranın farklı bir varyasyonunu oluşturan Ive, en pahalıya satılan kamerayı tasarlamış olabilir. Zira Leica Digital Rangefinder tüberküloz ve sıtma gibi salgın hastalıkların engellenmesi için küresel olarak toplanan bağış fonlamasında tam 1 milyon 800 dolara satıldı.

Hokey diski mouse

mouse
mouse

Jony Ive’ın önceki tasarımlardan farklı bir görünüme sahip olan 1998 iMac G3 bilgisayarı için tasarladığı bu mouse, oldukça tatlı görünüyor. Hokey diskine benzeyen bu mouse bilgisayar kadar sevilmese de döneminde oldukça konuşulduğunu söyleyebiliriz.

Tamamı elmastan oluşan şık yüzük

Marc Newson ile ortaklaşa yapılan bu şık yüzük tamamen elmastan oluşuyor. Kendini yine farklı çizgisiyle kanıtlayan Ive, bu yüzüğü RED için tasarladı. Bildiğiniz üzere “RED”, Afrika’da HIV/AIDS ile savaşan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Apple’ın da zaman zaman bu kuruluş için RED adı altında destek ürünleri çıkarttığını ve buradan gelen gelirlerin bir kısmını bağışladığını biliyoruz. Yüzük oldukça meşakkatli bir süreçten geçmiş ancak ortaya çok zarif bir tasarım çıkmış. Aralık ayında açık artırmaya çıkan ürün, 250 bin dolara satıldı. Alınan yüzük aynı zamanda kullanıcıya özel olarak kesiliyor.

İlginizi çekebilir

Yeni Apple Mac Pro ve Pro Display XDR monitör