reklamı kapat

POPÜLER

Juventus’un 112 milyon euroluk Christiano Ronaldo transferi, FIAT-Chrysler’de kriz yarattı

Kısa süre önce resmiyet kazanan Juventus ve Ronaldo arasındaki transfer gelişmesi, perde arkasında FIAT-Chrysler işçileri için bardağı taşıran son damla olmuş gibi görünüyor.

Advertisement

Devam etmekte olan Dünya Kupası’na konsantre olan futbol gündemi, geçtiğimiz günlerde tarihin en önemli transferlerinden birisiyle hareketlendi. Dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen Christiano Ronaldo‘nun merkezinde yer aldığı bu transfer hamlesiyle birlikte, Portekizli ismin Real Madrid‘deki macerasının sona erdiğini öğrendik. 2009 yılında katıldığı İspanyol takımda çıktığı 438 maçta 451 gol atan Ronaldo’nun, başarılarını artık Juventus için İtalya sınırları içerisinde devam ettirme macerası başlıyor. Juventus’un 112 milyon euroluk bonservis bedelini ödeyerek kadrosuna kattığı Ronaldo’nun, İtalyan ekibinden yıllık 30 milyon euro net ücret kazanacağı da detaylara yansıyan önemli rakamlar arasındaydı. 33 yaşındaki futbolcunun anlaşmayı 4 yıllık yaptığını düşündüğümüzde de ortaya çıkan miktarın boyutu da paralel oranda artış gösteriyor.

Ronaldo gibi büyük bir ismin transferinin perde arkası ise tahmin edebileceğiniz üzere çok farklı noktalara dayanıyor ve bu noktalardan birisi de FIAT-Chrysler. Grubun, bünyesi altında bulunun Jeep üzerinden Juventus’a verdiği forma sponsorluk desteği yerel kaynaklara göre her yıl 20 milyon dolar gibi bir seviyeye ulaşıyor. Son yıllarda sıkça Şampiyonlar Ligi’nde yarı final ve final gören Juventus’un Ronaldo transferiyle birlikte iddiası daha artarken, uzun bir süredir verilen sponsorluk desteğinin de karşılığını bulma ihtimali önemli oranda yükselmiş durumda. Öyle ki eğer Ronaldo’lu Juventus bu sezon kupayı kazanırsa, bu Jeep ve dolayısıyla FIAT-Chrysler için 58 milyon dolarlık bir geri dönüş demek. Yani ortada 30 milyon doların üzerinde net kar var.

Denklemin olumsuz tarafı

Buraya kadar grup için sonu güzel bitecek bir hayaller zincirinin kurulduğunu görebiliyoruz. Lakin Ronaldo denkleminin karşı tarafında ise göz ardı edilmemesi gereken bir kriz var. Aslında Juventus ve FCA grubunu bir arada tutan sadece bir sponsorluk değil. Biraz geriye gidip araştırdığımızda İtalya’nın köklü ailelerinden birisi olan Agnelli‘nin aynı zamanda kulüp üzerinde ciddi oranda bir hissesi olduğunu görebiliriz. 90 yıldır bu süreç içerisinde yer alan ailenin FCA tarafından yüzleşmek durumunda olduğu durumsa gündeme yeni gelen işçi grevleri.

Özellikle son birkaç yılda işlerin pek iyi gitmediğini bildiğimiz grubun, 2017 içerisinde ortaklık arayışı içerisinde olduğunu sık sık gündeme getirdik. Bunun getirisiyle birlikte işçilerden de fedakarlık beklediği söylenen Agnelli ailesi ve FCA’nın, böylesine maliyetli bir transferi gerçekleştirmesi de kaçınılmaz sonu getirmiş gibi gözüküyor. Nitekim FIAT işçilerinin yaptığı duyuru, İtalya’da önümüzdeki günlerde iş bırakma eyleminin kapıda olduğunu da gösterdi. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili resmi bir hamle yapması gereken grubun tutumu tüm dünya tarafından merak ediliyor.