reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm QCC5100 CES 2018

Kablosuz kulaklıkların en büyük sorununu Qualcomm çözüyor

Akıllı telefon üreticileri yeni modellerinden 3.5mm kulaklık girişini kaldırıyor. Bu da kullanıcıları kablosuz modellere itiyor. Ancak birçok insan kablosuz kulaklıkların pil ömrünü yeterli bulmuyor. CES 2018‘de bir duyuru yapan Qualcomm ise bu sorunu çözüyor.

Snapdragon serisi işlemcilerle hayatımızın bir parçası haline gelen şirket, QCC5100 adını verdiği oldukça ufak bir çip geliştirdiğini duyurdu. Direkt olarak kablosuz kulaklıklar için geliştirilen bu çip, özellikle veri tasarrufuyla öne çıkıyor. Yeni çip Google’ın satışa sunduğu Pixel Buds’da yer alan CSR8675’den daha yüksek performans sunuyor. Buna rağmen tam yüzde 65 daha az enerji harcayan QCC5100, söylendiği kadarıyla bunu pratiğe de döküyor. Şirketin açıklamasına göre çip mevcut çözümlere oranla yüzde 25 daha uzun pil ömrü sunuyor. Bu da ufak gövdeli kulaklıklar için oldukça yüksek görünüyor. Hem müzik hem de sesli görüşme sürecine çağ atlatacak teknoloji, daha güçlü olduğu için birçok yeni akıllı özelliğin de önünü açacak gibi duruyor.

Qualcomm QCC5100 ile 3.5mm kulaklık girişini unutturacak

Bünyesinde çift 120 MHz CPU çekirdeği yer alan yeni QCC5100, söylendiği kadarıyla yılın ortasında sonra ürünlerde kendisine yer buluyor. Yani son kullanıma hazır olan çip, gerçekten oldukça iyi duruyor. Kablosuz kulaklıkların yeterli pil düzeyine ulaşmasıyla 3.5mm kulaklık girişi her yerden tarihe gömülecek gibi duruyor.