reklamı kapat

POPÜLER

Fisker Emotion

“Dünyanın en teknolojik otomobili” seri üretim için artık hazır! Karşınızda Fisker EMotion [Video]

CES 2018’in merakla beklenen tanıtımlarından birisi daha gerçekleşti. Gerek tasarımı gerekse teknolojisiyle fark yaratan Fisker EMotion üretim bandı için tamamen hazır.

“Dünyanın en teknolojik otomobili”, “Hiç kimsenin sahip olmadığı bir teknolojiye sahibiz” ve bunun gibi pek çok niteleme. Ünlü otomobil tasarımcısı Henrik Fisker‘in 2016 yılında başladığı yepyeni bir meydan okuma, bugün itibarıyla artık yola çıkmaya hazır şekilde karşımızda duruyor. Konumunuzun odağındaki isim EMotion‘dan başkası değil elbette. CES 2018’in kapılarını açmasıyla birlikte bizim ayrıca bir ilgi ve merakla beklediğimiz projelerden olan EMotion, prototip aşamasında seri üretim haline çok büyük iddialarla geçiyor. Mercedes-Benz S-Serisi‘ni aratmayacağı söylenen iç yaşam alanını coupe formlu bir sedanda vadeden otomobil, teknik değerleriyle de kullanıcılarının akıllarından hiçbir soru işareti bırakmamak konusunda fazlasıyla iddialı. Ebatsal olarak baktığımızda en büyük rakiplerinden birisi olan Tesla Model S’e yakın olduğunu gördüğümüz EMotion’ı rakiplerinden ayıran belli başlı parçalar var.

Prototip versiyondaki değerler korundu

Geçtiğimiz dönemde birçok teknik değeri netlik kazanan Fisker EMotion’ın detaylarına hafızamızı tazeleyerek başlayalım. Lityum-iyon yapıdakilerden 2,5 kat fazla olmasıyla dünyanın en yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryanın kullanıldığı model seferde yaklaşık 645 kilometre menzil kat edebiliyor. Henrik Fisker’in batarya konusunda altını çizdiği teknolojinin ilk parçalarınıysa önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz. Grafen tabanı üzerine kurulmuş katı yapılı batarya teknolojisi üzerinde çığır açacaklarını iddia eden Fisker, yaklaşık 10 dakikalık hızlı şarj ile bataryaları yüzde 60’dan fazla şarj edebileceğinin mümkün olduğunun ifade ediyor. Maksimum sürat kısmında 260 km/s gibi seviyelere çıkabilecek olan EMotion, üç boyutlu harita taraması, beş adet lidar ve dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisiyle de Tesla’ya meydan okuyacak seviyede olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kokpit bölümü; tablet formunda ekranlar, elektrikli olarak ayarlanabilen dört bölgeli renkli tavan, ultra yumuşak deri döşemelerle kaplanmış elektrikli koltuklarla donatılan Fisker EMotion yurt dışında 130.000 dolardan başlayan fiyatlarla alıcı bulacak.

Video