reklamı kapat

POPÜLER

Fisker Emotion

9 dakikalık şarjla 200 km gidebilen elektrikli otomobil Fisker EMotion için geri sayım başladı!

Las Vegas’ta düzenlecek CES 2018 kapsamında seri üretime hazır olarak sahne alacak olan Fisker EMotion, artık ayak sesleri çok daha net duyulan bir otomobil.

Aston Martin DB9, V8 Vantage, BMW Z8 ve X5 gibi modellere attığı tasarım imzasıyla tanınan ve günümüzün en önemli otomobil tasarımcılarından biri olarak bilinen Henrik Fisker‘in elektrikli otomobil girişimleri 2018 itibarıyla yepyeni bir boyut kazanıyor. Geçtiğimiz dönemde Karma ile bir girişimde bulunsa da artık kendi adıyla kurduğu yepyeni bir marka ile yoluna devam eden Fisker, piyasaya girişini ise çok iddialı gerçekleştirmişti. Ekim 2016’da dünyanın en teknolojik otomobili iddiasıyla ilk modeli EMotion‘u prototip hatlarıyla tanıtan Henrik Fisker ve ekibi, CES 2018 kapsamında aracın seri üretime hazır versiyonunun örtülerini kaldıracak. Gerçekleştirilecek etkinlik öncesinde aracın ilk fotoğrafını paylaşan Fisker, iddiasından da hiçbir şey kaybetmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Denenmeyeni deneyerek bir risk aldım”

Lityum-iyon yapıdakilerden 2,5 kat fazla olmasıyla dünyanın en yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryası ile gelmesi beklenen EMotion’un tasarımı kadar teknik detaylarıyla da prototipe bağlı kalacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzil vadedebileceği söylenen araç, sadece 9 dakikalık şarj ile 200 kilometre yol kat edebilecek. Bu dikkat çekici değerin altında yatan temel sebep ise grafen tabanlı katı yapılı batarya olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Saatte maksimum 260 km/s hıza erişebileceği de kesinlik kazanmış olan Fisker EMotion, üç boyutlu harita taraması sayesinde otonom sürüş teknolojisi konusunda da Tesla’ya meydan okuyacak seviyede.

EMotion’un ardından yeni bir modelin daha planlaması içerisinde olduklarını belirten Henrik Fisker ise kullandıkları batarya teknolojisi sayesinde araç içerisinde ciddi yaşam alanı sunulduğunun altını çiziyor. Ayrıca aracın aeorodinamik yapısına da işaret eden Fisker; “Daha iyi sonuçlar elde edebilmek adına aracın kaputunu daha aşağı konumlandırdık. Batarya sayesinde ortaya hem sportif çizgilere sahip olan yere yakın hem de sedan otomobillerle yarışabilecek iç dünyayla donatılmış bir otomobil çıktı.” diyerek tasarım kısmında daha önce hiç görüşmemiş noktalara yer verdiği için risk altını ifade etti. İlk olarak 2019’da Amerika’da satışa sunulacak olan Fisker EMotion’un etiket fiyatı 130.000 dolar civarında olacak.