reklamı kapat

POPÜLER

feryal_özel
kara-delik-ilk-fotograf

Kara delik fotoğrafını çeken ekipte bir Türk

Bilim dünyasında çığır açan karad delik fotoğrafı dünya gündemine oturdu. Herkesin yakından takip ettiği karadelik fotoğrafı dünya tarihinde ilk defa bu kadar yakından görüntülendi.

8 teleskoptan toplanan verilerle oluşturulan kara delik fotoğrafıyla ilgili Türkiye’yi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. NASA’nın karadelik fotoğrafını çeken ekip içerisinde Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel de yer aldı.

EHT Bilim Konseyi Üyesi ve Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü olan Feryal Özel, karadeliğin gölgesinin büyüklüğünü ölçme ve Albert Einstein’ın görelilik teorisinin öngörülerini EHT gözlemleriyle karşılaştırmakla görevlendirilen Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nu yönetti. Özel’in Stephan Hawking ile de çalıştığını belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Feryal Özel hakkında bilgi

Anne ve babası doktor olan Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan ve 1996 yılında Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği ve “Yüksek Onur Derecesi” ile almasının ardından, 1997’de Kopenhag “Niels Bohr Institute”‘de fizik üzerine yüksek lisansını bitirdi. 2002 yılında da Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlayan Özel, adının ilk kez 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte “Büyük fikirler” listesine alınmasıyla tanındı.

2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yaptı. 2005’te profesör olan Feryal Özel evli ve iki çocuk annesi olup, birçok ödül, takdir ve burs kazanmış, Türkiye ve dünya basınına haber olmuştur. Feryal Özel halen Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

“UFO” gibi görünen hava aracı