reklamı kapat

POPÜLER

Karanlıktaki “yükseliş “; 2021 Volkswagen Polo incelemesi

MAKYAJIN ALIŞILMIŞ GETİRİLERİ

Makyaj operasyonlarının “yazılmayan kuralları” niteliği taşıyan değişimlerin esintileri Polo’da da aynı şekilde görebiliyoruz. Hemen her modelde olduğu gibi bu değişimlerle birlikte Polo’nun alt segment donanım seviyelerinde daha fazla nitelikli özellikler kullanıcıları bekliyor olacak. Bu durum Polo’nun test konuğumuz olan Style donanım paketinin yüzde 80’lık ÖTV dilimine girmesinden ötürü uçuk seviyelere çıkan fiyatlarından ötürü adeta bir can simidi niteliği taşıyor. Makyajla birlikte donanımlarla birlikte ailenin donanım isimlerinde değişimler sizi bekliyor olacak. Daha önce Trendline, Comfortline ve Highline versiyonlarıyla sunulan Polo’da artık Impression, Life ve Style olmak üzere üçe ayrılan paketler karşımıza çıkıyor.

Makyajla birlikte yine beklediğimiz gibi tasarıma doğrudan etki eden renk ve jant seçenekleri de bizleri karşılıyor. Renk paketinde 4’ü yeni 8 farklı renk seçeneğin sunulduğu Polo’da; Ascot gri, Duman gri, Mercan Kırmızı ve lansman rengi olan Menekşe moru olmak üzere dikkat çekici yeni renkler ön planda. Test konuğumuzda olan Duman Gri seçeneğinde olduğu gibi metalik olarak gelen tüm yeni renkler için 2.900 TL’lik ekstra bedeli gözden çıkarmak gerekiyor. Yenilenen jantlar ise 14 inç ile 17 inç arasında değişiyor. Testimizdeki Style donanımla birlikte gelen 16 inçlik jantların tasarım bazında Polo’nun geçirdiği önemli geliştirmeler oranla biraz sönük kaldığını düşünmeden edemiyoruz. Bu noktada araca gerçek anlamda yakışacak olan 17 inçlik jantların tasarım olarak daha tamamlayıcı olduğu aşikar. Polo için opsiyon listesinde yer alan 17 inçlik jantlara 3.100 TL gibi bir ek ödemeyle sahip olunabiliyor.


LED farlar, LED stop lambaları ve dijital gösterge paneli gibi özellikler yeni Polo Impression baz donanım paketinde standart olarak sunuluyor. 10,25 inç boyutundaki yüksek çözünürlüklü ekrana sahip yeni nesil dijital gösterge paneli “Active Info Display”, 6.5 inç ekrana sahip Bilgi ve Eğlence sistemi, elektrikli ayarlanabilen ve ısıtılabilen yan aynalar gibi teknolojik özelliklerin yanı sıra; sürücü, yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları ve yorgunluk tespit sistemi baz donanımda standart olarak sunulan özellikler arasında dikkat çekiyor.

Life donanım paketinin standart listesinde ise; 8 inç ekrana sahip Bilgi ve Eğlence sistemi, kablosuz şarj özelliği, App-Connect, yolcu bölümünde fazladan bir USB girişi, deri döşemeli direksiyon ve vites topuzu, direksiyon üzerinde DSG vites kumandaları, geri görüş kamerası, Hız sabitleyici, ön ve arka park sensörleri ve çift bölgeli tam otomatik klima ön plana çıkıyor. Polo Life’ın koltuk döşemelerinde, Alüminyum Siyahı olarak adlandırılan iç tasarıma uygun olarak seçilmiş yüksek kaliteli kumaşlar karşımıza çıkıyor. Tüm bu parçalara baktığımızda ailenin giriş ve orta paketlerinin makyajla birlikte ne kadar tatmin edici bir hal aldığını görebiliyoruz.


Style donanım paketi ise Yeni Polo’yu üst segment modellere yaklaştıran birçok teknolojik ve güvenlik ekipmanıyla geliyor. Yeni Golf, Passat ve Tiguan modellerinde bulunan ve Polo’da ilk kez sunulan IQ.LIGHT LED matrix farlar Style donanım paketinde standart olarak yer alıyor. Polo Style’ın dış tasarımında ön tamponda sunulan dekoratif krom çıtalar, ön farlardan VW logosuna kadar uzanan dekoratif LED aydınlatma ve LED ön sis farları ön planda. Style’da standart olarak sunulan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, ambiyans aydınlatma gibi dijitalleşen özelliklerin yanı sıra 9,2 inç genişliğindeki Discover Pro Navigasyon sistemiyle entegre Bilgi ve Eğlence sistemi opsiyonel olarak alınabiliyor. Bu noktada “keşke” dediğimiz parça ise kablosuz akıllı telefon entegrasyonun Discover Pro sistemiyle birlikte opsiyonel olarak sunuluyor olması ki bunun standart olarak gelmesini beklerdik.