reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Jollylook
Jollylook
Jollylook
Jollylook
Jollylook

Kartondan üretilen ilk katlanabilir şipşak fotoğraf makinesi [Video]

Kickstarter platformununun sunduğu yenilikçi ürünlere bir yenisini daha ekledi. Fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmeyi amaçlayan Jollylook çevre dostu tasarımıyla tüm dikkati üstüne çekiyor. Tamamen geri dönüştürülmüş kağıttan ve kartondan üretilen makine, Fujifilm’in makinelerinde olduğu gibi şipşak bir fotoğraf makinesi olarak karşımıza çıkıyor.

Advertisement

Ukraynalı şirketin belirttiğine göre vintage görünümlü bu cihazda normal bir makinenin ambalajında kullanılandan çok daha az malzeme yer alıyor. Projenin kurucu ortağı Oleg Halif makinenin geliştirilmesinde analog kameralardan ilham aldıklarını belirtiyor. iPhone’un orijinal kutusundan biraz daha büyük bir boyuta sahip olduğu belirtilen makinede yeni bir shutter tasarım sistemi bulunuyor. Shutter’ın fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine basıldığı andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eden bir terim olduğunu araya not düşelim.

Makineye geri döndüğümüzde Jollylook’un gövdesinde, katlanabilir körüklerinde ve deklanşöründe lamine karton ve kalın kağıt malzemeleri kullanıldığı belirtiliyor. Vizöre de sahip olan makine Fujifilm’in Instax Mini filmlerini kullanıyor. f/8, f/11, f/16, f/22, f/32, f/45 ve  f/64 diyafram değerlerini seçebileceğiniz makinede enstantane hızı manuel veya 1/250 ve 1/160 olarak ayarlanabiliyor. Kickstarter’da üretim için gerekli fon desteğini çoktan toplayan Jollylook, bu yılın haziran ayında 35 dolardan satışa sunulacak. Makine ile birlikte bir adet Fujifilm Instax Mini filminin de yer aldığını belirtelim.

VİDEO