reklamı kapat

POPÜLER

Kodak’ın yeni şipşak fotoğraf makinesi göründü: Printomatic

Analog fotoğraf makineleri retro tutkunları tarafından hala kullanılsa da yaygın bir kitleye hitap ettiğini söylemek zor. Bu ruhu taşıyan şipşak makineler içinse durum farklı. Kodak‘ın şipşak makinesi de yeni bir alternatif olarak pazardaki yerini alıyor.

Kodak Printomatic şipşak fotoğraf tutkunlarına bütçe dostu bir alternatif oluşturuyor. 10 megapiksellik fotoğraflar çeken kamerada microSD kart girişi de yer alıyor. ZINK’in baskı teknolojisinden faydalanan Printomatic, fotoğrafları 2 x 3 inçlik filmlere basıyor. Dahili flaşı da olan kamera ise esasen Kodak tarafından üretilmiş değil. Çünkü Kodak artık son tüketici için kamera üretmiyor.


C+A Global tarafından üretilen Printomatic, ne yazık ki 2015 yılında çıkan ve yine C+A Global tarafından üretilen Polaroid Snap’in “düzenlenmiş” hali. Aynı özellikleri sunan kameranın tasarımında birkaç küçük değişikliğe gidilmiş. Kodak’ın şipşak fotoğraf makinesi serisinin ilk üyesi olsa da 2015 model bir cihazın kullanılması yerine daha farklı bir model tercih edebilirdik. 2018’de de yeni modellerinin piyasaya sürülmesi beklenen Kodak marka şipşak makinelerinin ilki Printomatic, 70 dolar fiyat etiketiyle kullanıcıyla buluşacak. Yeni modeller Polaroid’in diğer kameralarını mı takip edecek yoksa daha özgün fikirlerle mi gelecek göreceğiz.