reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın Formula 1 motoruna sahip ilk sokak otomobiliyle tanışın: Mercedes-AMG Project One [Video]

İlk teknik değerleri yakın dönemde paylaşılan Project One, sokakların yeni kralı olmak konusunda fazlasıyla iddialı.

Gölge oyunlarıyla geçen uzun bir zamanın ve meraklı bir bekleyişin ardından Mercedes-AMG ortaklığının son harikası Project One, Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlike tüm dünyanın karşısına çıktı. Mercedes-Daimler CEO’su Dieter Zetsche ve markanın Formula 1 pilotu Lewis Hamilton‘ın katılımıyla gerçekleştirilen tanıtımında bu zamana kadarki yaratılan atmosferin tüm beklentilerini karşılayan detayları barındıran Project One, tıpkı Aston Martin-Red Bull Racing işbirliğiyle geliştirilen Valkyrie‘de olduğu gibi Formula 1 teknolojisiyle geliştirilmiş bir hiper otomobil olma özelliğine sahip.

Pistin sınırlarını genişletme vakti: Performans

“Performansı kullanmak” sloganını, Mercedes-AMG’ye ayrı bir ilgi duyanların yanı sıra otomobil dünyasının çok fazla takip etmeyenlerin bile duymuşluğuna şahit olabilirsiz. Bu tıpkı futbolla hiç alakası olmayan bir kadının bile “Messi kimdir?” sorusuna cevap verebilmesi gibi bir durum. Bunun oluşmasındaki en büyük etmense tıpkı Messi’nin çok iyi bir oyuncu olması gibi AMG’nin de mühendisliği ve teknolojisiyle iz bırakan otomobiller ortaya koyması. Sürekli yüksek beklentileri karşılamak gibi zor bir görevi bulunan bu ortaklık, Project One ile kendisinden beklenileni yine karşılamayı başardı. Project One’da, Mercedes’in Formula 1 modelinde yer verdiği W08 kodlu 1.6 litrelik V6 hibrit motorun üzerinde çalışılmış bir versiyonu yer alıyor. Buna ek olarak her biri 160 beygir güç üreyen dört elektrik motorunun kullanıldığı otomobilde kombinasyon olarak 1.000 beygir gibi bir güç ortaya çıkıyor. Aracın dört tekerlekten tork iletim sistemi ve sadece elektrik motoruyla 25 kilometrelik menzil değeri gibi bazı teknik değerlerini geçtiğimiz günlerde açıklanan ilk detaylardan biliyoruz. Bu canavarla ilgili bilmediğimiz şeyse 0’dan 200’e altı saniyenin altında çıkabiliyor olması. Evet, sadece altı saniye! Project One’ın diğer teknik detaylarına baktığımızdaysa maksimum 350 km/s hıza erişebildiğini, tamamen yeni geliştirilen sekiz ileri değerli otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip olduğunu ve karbon fiber monokok şasi üzerine geliştirildiğini görüyoruz.

Donanım – Fiyat

Project One dış tasarımında yer alan tek parça geniş hava kanallarına sahip tamponu ve arka kanatında olduğu gibi içerisinde de Formula 1 performansından izler taşıyan bir otomobil. Direksiyon tasarımıyla bizlere bu ruhun mesajlarını veren aracın kokpitinde büyüklüğü 10 inç olan yüksek çözünürlüklü iki adet ekrana yer veriliyor. LED ışıklandırmalarla vites geçiş sinyallerinin verildiği araçta sürüş ve süspansiyon ayarlanın kontrol mekanizması da bu bölümden kumanda ediliyor. Klima, elektrikli cam ve geri görüş kamerası gibi temel fonksiyonların yer aldığı aracın arka camının olmaması da keyifli bir detay. Toplamda sadece 275 adet üretlicek olan Project One, 2,27 milyon euro’luk etiket fiyatıyla sahiplerini bulacakken ilk teslimatların 18 aylık sürecin ardından gerçekleştirilebileceği paylaşılan bilgiler arasında. Bu arada şimdiden iki otomobilin satıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

VİDEO
https://youtu.be/du8h0Rs6Hp0

VİDEO