reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-AMG ortaklığının hiper otomobili Project One’nın teknik detayları açıklandı

Geçtiğimiz süreçte ismi resmileşen Formula 1 teknolojisine sahip hiper otomobil projesinin ilk teknik detayları açıklandı.

AMG departmanının patronu Tobias Moers’in ocak ayının ilk yarısı içerisinde Project One ismiyle ilk resmi bilgilerini paylaştığı Mercedes-AMG ortaklığının hiper otomobili artık teknik detaylarıyla da karşımızda. İsminde olduğu gibi teknik detayların açıklanmasında da basın mensuplarının karşısına geçen Moers, aracın tanıtım tarihini de ilk ağızdan açıkladı. Açıklamaya göre Project One, bu yıl Eylül ayında 67. kez düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında düzenlenecek olan etkinlikle tüm dünyanın karşısına çıkarılacak.


İçten yanmalı ve elektrik motor kombinasyonundan oluşan hibrit güç ünitesinin görev yapacağı ifade edilen Project One’da Formula 1‘de geçtiğimiz yıl şampiyonluk kazanan araçta kullanılmış ünitenin bir benzerine yer veriliyor. İçten yanmalı ayağında turbo beslemeye sahip 1.6 litrelik V6 motorun görev yapacağı araçta dört adet elektrik motoru ve dört tekerlekten tork iletim sistemi kullanılacak. Bu iki motorun ortaklığı sonucunda 1.000 beygir civarında güce sahip olacağı ifade edilen Project One’ın sadece elektrik motoruyla 30 kilometrelik menzil değeri sunacağı da açıklanan bilgiler arasında. Toplam ağırlığı 1.300 kilogram olması planlanan Project One’da otomatikleştirilmiş manuel şanzımana yer vereceklerini ifade eden Moers bunu 11.000 devir çevirebilecek seviyede olan motora bağlıyor. Projeyle ilgili “Size aracımızda otomatikleştirilmiş manuel şanzıman kullanacağımızı söyleyebilirim çünkü 11.000 devir çevirebilecek motorla uyumlu çalışabilecek bir çift kavrama şanzıman yok.” diyen Moers, maksimum sürat değeriyle ilgili sorulan sorulara “Bu maksimum sürat değeri üzerinden değerlendirilecek bir otomobil olmayacak. 350 km/s’lik değerin üzerine çıkmayı bekliyoruz.” cevabını verdi. Modelin aynı zamanda normal kullanımda standart bir yol otomobili karakterini de yansıtması için özen gösterdiklerinin de altını çizen Moers müşterilerin beklentilerine karşılık vermek istediklerini belirtti. Toplamda 275 adet üretilmesi planlanan aracın tanıtım etkinliğinin düzenleneceği Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tamamının satılmasını bekleyen Mercedes-AMG ekibinin araç için 2,275 milyon euro civarında bir fiyat belirlemesi bekleniyor. İlk teslimatının 2019 yılında yapılması planlanan Project One, Aston Martin Red Bull Racing ortaklığıyla benzer teknolojide geliştirilen Valkyrie ile karşı karşıya geldiği düşünmek bile şimdiden bizleri heyecanlandırmaya yetiyor.