reklamı kapat

POPÜLER

Mühendisliğin sınırlarının zorlandığı Aston Martin Valkyrie’den güncel detaylar [Galeri]

Geçtiğimiz yıla oranla noktasal ve önemli iyileştirmelere sahip olacak olan otomobil, hiper rozetini sonuna kadar hak ediyor.

Advertisement

Tanıtıldığı ilk günden itibaren otomobil dünyasının 2016 almanağına bir virgül koyan ve kendi sayfasını açan Aston Martin ve Red Bull Racing ekibinin ortak çalışması Valkyrie, aynı işi 2017 için de yapmak için hazırlanıyor. Teknik değerlerini bir kenara bıraktığımızda bu zamana kadar üretilmiş en fantastik tasarımlardan birine sahip olan araçla ilgili çalışmalara devam eden geliştirme ekibi, 2017 yılı için tatlıya son eklemelerini yapmakla meşgul. Sokaklara çıkacak versiyon olarak nitelendirebileceğimiz modelle ilgili yeni detaylar paylaşan Aston Martin, araç üzerinde ne denli titizlikle çalıştığını bir kez daha gözler önüne seriyor.


Dünya genelinde toplamda 175 adetlik üretim rakamıyla sınırlandırılacak, bunların 150 tanesi sokak 25 tanesiyse pist için üretilecek olan Valkyrie’i karşımıza alıp baktığımızda aerodinamik kaygılar üzerine yoğurulmuş bir hamur gözümüzde beliriyor. Aracın burnundan başlayarak en uç noktasına kadar devam eden bu şema içerisinde ağırlık kazanımı da fazlasıyla önemli. Üzerindeki tüm parçalar orijinal alüminyum ve ağırlık kazanımı sağlayan hafif alaşımlardan meydana getirilen araçta farlar hatta marka logosu bile bundan nasibini alıyor. Araçta alüminyumla güçlendirilmiş ışıklandırma grubunun kullanıldığını belirten geliştiriciler bunun diğer modellerde kullanılanlardan yüzde 30 ile 40 arasında daha hafif olduğunun altını çiziyor. Bu da bu zamana kadar bir Aston Martin’de kullanılmış en hafif far grubunun bu canavarda yer aldığını anlamına geliyor. Ağırlık kazanma felsefesi araçta öylesine benimsenmiş ki geliştiriciler diğer modellerde kullandığı marka logosunun yerine yine alüminyumdan oluşan ve daha hafif özel bir logoyu son dokunuş olarak gövdeye entegre ediyor.


Bu sınıfta yer alan bir otomobil için yere basma kuvveti de haliyle fazlasıyla önemli. Özellikle işin zor kısmı olan önden yere basma kuvveti sağlama konusunda ciddi mesai harcayan Aston Martin ve Red Bull Racing ekibi, bu değeri artırmak adına yeni yollara başvurarak her noktayı değerlendirmek istiyor. Dışarısındaki minimalizmi içerisinde de sürdüren Valkyrie, Formula 1 ve Le Mans’da yarışan otomobilleri andırmak konusunda fazlasıyla iddialı. Kokopitindeki OLED ekranda ihtiyaç duyulan tüm bilgilerin alındığı aracın sağ ve sol bölümündeki iki ekrandan yerleştirilen kameralar vasıtasıyla etraftan bilgi alınabilecek. Teknik detaylarıyla ilgili bilgilerin gizliliği korunsa da 6.5 litrelik V12 motorun 1.130 beygir güç üretmesi beklendiğini belirtmekte fayda var. Tabii ki bu değeri daha anlamlı hale getiren diğer parçaysa 1.030 kilogramlık toplam ağırlık beklentisi de bizleri heyecanlandıran detaylar arasında. Radarımızda üst sıralarda yer alan Aston Martin Valkyrie ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.