reklamı kapat

POPÜLER

“Gerçek olsa” dedirten modern Kodak konseptleri

 - Güncelleme: 24 Mayıs 2017 21:39

Tasarım ekibi PDF HAUS, retro modellere modern bir görünüm kazandırma konusunda neredeyse uzman diyebiliriz. Oldukça etkileyici işler çıkaran ekibin Kodak için yaptığı çalışmalarsa “keşke gerçek olsa” dedirtiyor.


Koreli tasarımcılardan oluşan PDF HAUS’un RE:MAKE WE:MAKE serisi oldukça etkileyici konsept tasarımlar sunuyor. Namgung Seunghyun tarafından tasarlanan tek kullanımlık Kodak fotoğraf makinesi de bunlardan biri. Çok daha yuvarlak hatlara sahip olan tek kullanımlık cihaz kompakt boyutlarıyla dilediğiniz gibi taşıyabileceğiniz bir ürün olarak düşünülmüş. Klasik Kodak renklerine sahip sarı-siyah model şüphesiz en dikkat çekici olanı ancak cihaz çok daha sevimli farklı renk seçenekleri de sunuyor. Beyaz-açık mavi gövdeli modele pembe, siyah ve lacivert eşlik ediyor. Tasarımcı farklı renk seçeneklerini belirlerken farklı ülkeleri temsil ettiğini düşündüğü renkleri kullanmış. Örneğin pembe olan rengini Japonya’daki Sakura ağaçlarından alırken, lacivert olan Londra’nın yağmurlu havasından esinleniyor.


RE:MAKE WE:MAKE serisinin bir diğer modeli ise 1972 yapımı Pocket Instamatic 100‘ün modernleştirilmiş versiyonu. Tasarımcı Hoyean Kim tarafından hazırlanan şipşak kamera dönemin bütçe dostu ürünleri arasında yer alıyor. Tasarımcı Instamatic 100’ün vizörden bakarak çekim yapmanın fotoğraf makinesi kullanımında bir sembole dönüşmesini sağlayan model olduğunu söylüyor. Modern Instamatic 100, tek kullanımlık tasarıma kıyasla çok daha ciddi bir tasarıma sahip. Nitekim tercih edilen renk seçenekleri de aynı şekilde ciddi. Klasik Kodak renklerinin dışında, lacvert, gri, siyah ve yeşil modeli bulunuyor. Kodak’ın böyle bir cihazı yeniden piyasaya sürmesi durumunda retro tutkunlarının kaçırmayacağını düşünüyoruz.

İLGİLİ HABERLER