reklamı kapat

POPÜLER

Kodak Super 8 filmi kamera

Bir efsaneyi hayata döndüren Kodak Super 8 ile çekilmiş ilk video [İzle]

Fotoğraf sektörünün efsane isimlerinden Kodak, ilk olarak CES 2016’da görücüye çıkarttığı filmli Super 8 video kamerası ile çekilmiş görüntülerden oluşan ilk videoyu yayınlandı. Ayrıca kameranın fiyatı da netleşti.

Kodak’ın 1965 yılında hayatımıza soktuğu Super 8 efsanesini yeniden canlandırmak istediği aynı isimli yeni kamerası, video dünyasında CES 2016‘dan beri bekleniyor. Yapılan son açıklamaya göre kameranın bu kadar gecikmesinin arkasında eski döneme hakim mühendislerin bulunamaması yer alıyor. Çok uzun zamandır kullanımda olmadığı için Super 8 konusunda tecrübeli mühendisi olmayan şirket, yeni nesli eski sisteme entegre etmeye çalıştığını belirtiyor. Bunun için geriye dönük büyük eğitimler gerçekleştirdiğini belirten firma, kameranın yıl içerisinde 2.500 – 3.000 dolar bandında satışa çıkacağını belirtiyor. Bu fiyat özellikle elde edilen video kalitesi göz önüne alındığı zaman inanılmaz yüksek görünüyor. Kendisine özgü bir tonu ve doğal kumlama yapısı bulunan kamera, yine de bu parayı hakedecek sonuçlar sunmuyor. Ayrıca kullanılan filmin de gün geçtikçe artan ekstra masrafları bulunuyor.

Kodak Super 8 sadece güzel bir nostalji ürünü

Yves Behar tarafından tasarlanan kamera, bünyesinde 3.5 inç bir kamera taşıyor. C-Bayonet lenslerle kullanılabilen kamera, kendisine özgü tek elde kullanıma yönelik bir gövdeye de sahip. Satışa çıktığı zaman incelemeleri haricinde pek gündeme geleceğini düşünmediğimiz cihaz için yayınlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video