reklamı kapat

POPÜLER

Kasiyersiz tezgahtarsız markette mobil uygulamayla alışveriş

Türkiye’de, marketlerin belli başlı şubelerinde bulunan, müşterinin kendi kendine paketleme ve ödeme yapmasını sağlayan jet kasaları bile tam randımanlı olarak kullanamıyoruz. İsveç’te ise içinde ne mağaza sorumlusu ne tezgahtar ne de kasiyer bulunan; müşterinin kapısını bile akıllı telefon uygulaması üzerinden açtığı bir market, iki aydır hizmet veriyor.

39 yaşında bir IT uzmanı olan İsveçli Robert Ilijason, bebeğinin mama kavanozunu yere düşürüp, gece yarısı yenisini almak için açık market aramak zorunda kaldığında, kasiyer dahil içinde hiç çalışan olmayan, sadece mobil uygulama tabanlı kullanıma dayanan basit bir market açma fikrini geliştirmiş. Bu yılın ocak ayında da müşterilerin kapısını mobil telefonlara indirilen uygulama ile açtıkları, almak istedikleri ürünün barkodunu yine telefondaki uygulamaya okutarak faturalandırdıkları bir dükkan açmış.

Şehir merkezinden uzaktaki Viken adlı bir kasabada yaşayan Ilijason’ın dükkanında sadece ekmek, süt, şeker, bebek bezi, konserve yiyecekler gibi belli başlı ürünler var. Hırsızlığı önlemek için sigara ya da ilaç satmıyor. Önlem olarak da dükkana altı tane güvenlik kamerası yerleştirmiş.

Çalışanı olmadığı için büyük giderleri de olmayan bu dükkan fikriyle, küçük ölçekli bakkal dükkanlarının büyük marketler karşısında zarar edip kepenk kapatmaları durumunu tersine çevireceğini umuyor. Çünkü tek seçenek olarak kalan hipermarketler, kasabalardan kilometrelerce uzakta.

45 metrekarelik bu basit marketin çalışma mantığı gayet basit. İnsanlar akıllı telefonlarına Ilijason’ın uygulamasını indiriyor. Bu uygulama kilitli olan kapıyı açıyor. İçeride alışveriş yapanlar barkodu uygulamaya okutuyor. Ardından da aylık olarak faturalandırılıyorlar. Yaşlı müşterilerin daha rahat alışveriş yapabilmesi için mobil uygulama aşamasında birtakım değişiklikler yapmayı düşünse de Ilijason’ın müşterilerinin çoğu, durumdan gayet memnun.

*[Kaynak – Associated Press]