reklamı kapat

POPÜLER

Siparişleri müşterinin kapısına getiren robot [Video]

Amazon, yaptığınız alışverişi size ulaştırmak için drone’ları görevlendirmeyi düşünedursun, henüz kurulan Starship Technologies adlı şirket, internetten aldığınız paketleri “yürüyerek” kapınıza getiren bir robotla ulaştırmayı hedefliyor.

Starship Technologies’in CEO’su Ahti Heinla, Skype‘ın kurucu ortaklarından biriydi. Yeni girişimi Starship’le çevreye duyarlı, karbondioksit salınımı sıfır olan, tamemen elektrikli robotlarla yerel teslimatlar yapmayı amaçladıklarını söyleyen Heinla, maliyeti çok düşük olan teslimatçı robotların halihazırdaki teslimat yöntemlerine nazaran çok daha ucuz bir alternatif olduğunu belirtiyor. Sistemin amacı, kargonun geldiği ana merkezden siparişi veren kişinin kapısına kadarki mesafenin robotlarla aşılması. Sistemin hedefi de banliyölerde yaşayanların market ve benzeri alışverişlerini kolaylaştırmak. Aşağı yukarı normal bir insan hızında (saatte 7 km) hareket eden robotun o an nerede olduğunu mobil uygulama üzerinden takip etmek de mümkün. Aynı uygulama sayesinde robotun alışveriş paketini taşıdığı bölmenin kilidini sadece siparişi veren kişi açabiliyor. Üstelik kullanıcı teslimat zamanını da seçebiliyor. Entegre navigasyonuyla yol alan robot, yoldaki engelleri de aşabiliyor.

E-ticaret sektörü ve benzeri firmalar için işe yarar bir girişim gibi görünen sistemiyle Starship Technologies, prototiplerini test etmeye devam ediyor. İngiltere, Amerika ve diğer ülkeler için teslimatçı robotların yerel hizmet ortaklarıyla test edilmesine 2016 yılı içinde, seçilen pilot bölgelerde başlanması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER