reklamı kapat

POPÜLER

Kamera

Kaza anında elinizde kamera varsa sonucu ne olur? İşte bilimsel cevabı [Video]

Herkesin bildiği üzere meydana gelen trafik kazalarında yaşam ile ölüm arasında çok ince bir çizgi bulunuyor. Yapılan bir çalışmaya göreyse otomobil içindeki kamera gibi serbest objeler bu durumu saniyeler içinde değiştirebiliyor.

Southern California Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen testler esasen kameramanlar üzerine odaklanıyor. Ön koltukta çekim yapan kameraların kaza anında başına gelebilecekleri ölçmek isteyen ekip, ortaya herkesi ilgilendiren sonuçlarla çıkıyor. Bu sonuçları gerçek kamerayla kontrollü ortamda gerçekleştiren ekip, sürecin tehlikesini ortaya koyuyor. Aşağıda yer alan videoda izleyebileceğiniz üzere sadece hava yastığının patlaması dahi ölümcül bir darbe oluşturabiliyor. Kamerayı çekim stabil olsun diye omuzlarında taşıyan kameramanlar, hava yastığının kuvvetli darbesi karşılığında kamerayı elinde tutamıyor. Bu anda serbest kalan kamera, araç içinde herkesi tehlike altına sokuyor. Oldukça ağır ve keskin köşelere sahip olan profesyonel kamera modelleri, gerçekten gerekli önlem alınmazsa kaza durumlarında ölüm saçıyor.

Durum sadece video kamera modellerini kapsamıyor

Gösterilen bu video günümüzde popülerliği artan DSLR fotoğraf makineleri için de geçerli. Otomobil içinde taşıma askısı takılmadan kullanılan fotoğraf makineleri, kaza anında ölümcül bir obje haline gelebiliyor. Sürecin oldukça dinamik olduğunu yani duruma göre değişkenlik gösterdiğini belirten araştırmacılar, dikkat edilmesini öneriyor.

VİDEO