reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Hyundai’den dünyanın ilk panoramik açılır tavan hava yastığı

Güney Kore‘nin en önemli otomobil firmalarından Hyundai, kısa süre önce pek akıllara gelmeyen bir gelişmeyle gündeme geldi. Firma dünyanın ilk panoramik açılır tavan hava yastığını geliştirdi.

Biliyorsunuz günümüz otomobil modellerinde birçok hava yastığı bulunuyor. Yolcu ve sürücüleri kazalardan koruyan bu sistemler, gün geçtikçe çeşitleniyor. Başta sadece direksiyona entegre edilerek önden kazalarda sürücüyü koruyan hava yastığı sistemleri, artık perde yastıklarıyla yanlarda da koruma sunuyor. Bazı otomobillerde dizlere özel hava yastıkları bulunurken, Volvo aracın dışında dahi bir hava yastığı kullanıyor. Bu noktada sürece yeni bir alandan dahil olan Hyundai, karşımıza dünyanın ilk panoramik açılır tavan hava yastığı ile çıkıyor. Modern arabaların hemen hepsinde yer alan panoramik açılır tavanlar, kaza anlarında “açık oldukları” zaman büyük riskler yaratabiliyor. Özellikle takla atılacak kadar kuvvetli kazalar sonucunda bu tavandan fırlayan birçok insan oluyor. İşte büyük üretici yeni çalışmasıyla bunu önlemek istiyor.

Hyundai

Hyundai sayesinde 360 derece koruma

Panoramik açılır tavan hava yastığı, diğer hava yastıklarıyla benzer şekilde çalışıyor. Kaza anında açılarak hem sizi araç içinde tutan hem de araç takla attığı zaman kafanızı koruyan sistem, sadece 0,08 saniyede tüm cam bölümü kaplayabiliyor. Sadece takla / devrilme durumlarında açılan hava yastığı, 2019 yılında hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Başta sadece lüks modellerde yer alacak sistem, mutlaka standart olması gereken güvenlik unsurları arasında yer alıyor.