reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes S-Serisi

Yeni Mercedes S-Serisi ile gelen dünyada ilk güvenlik desteği

Halihazırda kamuflajlı olarak sergilemesi yapılan Mercedes S-Serisi için gerçekleştirilen ikin ön gösterimde güvenlik teknolojilerine ağırlık verildi.

Eylül ayında dünya lansmanı gerçekleşecek olan yeni Mercedes S-Serisi için kısa süre önce ikinci bir ön gösterim gerçekleştirildi. Halihazırda kamuflajlı olarak sergilemesi yapılan araç için bu kez güvenlik teknolojilerine ağırlık verildi. Yapılan bu son etkinlikle birlikte S-Serisi’nin, arka koltukta seyahat eden yolcular için, önden gelen darbelere karşın açılan hava yastığının sunulduğu ilk otomobil olacağını da öğreniyoruz. Sert bir ön darbe anında arka hava yastığı, ön koltukların sırtlıklarından açılıyor ve arka koltuklardaki iki yolcuya ek bir koruyucu sunuyor. Bir diğer yenilik olan Arka Aks Yönlendirmesi sayesinde S-Serisi, arka aksındaki direksiyon açısını 10 dereceye kadar artırarak kompakt bir otomobil kadar kıvrak ve kullanışlı bir yapı sunuyor. Buna ek olarak Audi A8’den de bildiğimiz özelliğin benzeri olan “PRE-SAFE Impulse Side sayesinde yeni S-Serisi olası bir yandan çarpma öncesinde karoserin tamamını yükseltiyor. Bu araç içerisindeki tüm yolculara ek güvenlik sağlıyor.

Mercedes S-Serisi güvenlik ve teknolojinin son nimetleriye donatılıyor

Yeni S-Serisi’nin yenilikleri arasında geliştirilen Aktif Park Asistanı ve yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera sayesinde park yerine girme, park yerinden çıkma ve dar alanlardaki manevralarda sürücü destekleniyor. MBUX’un dijital yenilikleri dışında sürüş keyfini artıran ve aynı zamanda sürüşü daha da güvenli hale getiren yenilikler devreye alınıyor. Daha geniş dönüş açısına sahip Arka Aks Yönlendirmesi ve arka hava yastığı gibi güvenlik yenilikleri bunlardan bazıları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni arka hava yastığı ise, arka koltuklardaki iki yolcu için dünyanın ilk ön hava yastığını kullanıma sunuyor. Silindirik boru şeklindeki tasarım tamamen yeni. Hava yastığı bu yenilikçi yapı sayesinde hafifçe açılıyor ve arkadaki yolcuların önden çarpışmalarda baş ve boyun bölgesindeki stres seviyelerini önemli ölçüde azaltıyor. Sürüş destek paketinin en güncel nesli de yeni ve birçok daha geliştirilmiş fonksiyon içeriyor. Araçtan inme uyarı özelliği ise artık sürücü veya ön yolcu henüz elini kapıya uzatırken tehlike uyarısında bulunuyor. MBUX iç mekan asistanı, el araç kapı koluna yaklaştığında bunu algılıyor.
Yan aynadaki kırmızı bir uyarı üçgeni ve aktif ortam aydınlatması ile görsel uyarı gerçekleşiyor.

İlgili video

Yeni Mercedes-AMG GT Black Series tanıtım videosu