reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai IA

Hyundai’den Google ve Amazon gibi devlere meydan okuyan akıllı asistan teknolojisi

CES 2018 kapsamında tanıtımı gerçekleştirilecek olan akıllı asistan, gelecekte sahip olacağı yeteneklerle heyecan yaratacak.

Ocak ayının ikinci haftasında kapılarını açacak olan Detroit Otomobil Fuarı için geri sayımımız devam ederken, teknoloji dünyası da kendi kulvarının en önemli organizasyonlarından olan CES‘in heyecanı içerisinde. Detroit’in bir hafta öncesinde Las Vegas‘ta kapılarını açacak olan organizasyonda otomobil dünyasını ilgilendirecek çok önemli projeler sergilenecek. Mercedes’in 2019 A-Serisi‘ni tanıtacağını açıklayarak teknolojik parçaları üzerinde duracağı CES 2018’in otomobil tabanlı katılımcılarından birisi de Hyundai olacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi kokpit ve bağlanılabilirlik konusunda gelecek vizyonunu sergileyecek olan Hyundai’nin felsefesiyse akıllı asistan odaklı.

SoundHound ortaklığı

Markanın resmi kaynakları üzerinden ilk detaylarını paylaştığı kokpit teknolojisinde bu yıl SoundHound imzası da var. “Akıllı Kişisel Asistan” olarak isimlendirilen, Amazon Alexa ve Google Assistant gibi yapılara benzer bir teknolojiyi hayata geçiren bu ortaklık, kullanıcıların araç içerisindeki tüm isteklerini sesli komut yoluyla tamamlayabilmesine olanak tanıyor. “Merhaba Hyundai!” komutuyla aktif olacağı söylenen asistan üzerinden telefon görüşmeleri, mesaj gönderme, hava durumu kontrolü, sunroof açıp kapatma, kapıları kilitleme ve klima kontrolü gibi adımları konuşarak gerçekleştirebilecek.

Aslında ilk baktığımızda bu fonksiyonların önceki konsept projelerde de yer aldığını hatırlıyor ve “Hmm, evet güzelmiş.” diyorsunuz. Lakin Hyundai-SoundHound ortaklığıyla geliştirilen bu asistanı farklı kılan çok önemli iki parça var. Bunlardan ilki “ikili komut algılama“. Bu yetenek sayesinde kullanıcıların bir cümle içerisinde gönderdiği iki komut tek seferde algılanıyor ve sırasıyla işleme alınıyor. İkincisiyse “ileri seviye öneri” yeteneği. Daha önceden takvime işlenen ve gün içerisinde gerçekleşecek olan etkinliği ve trafik durumunu takip eden asistan, eğer sıkışıklık algılarsa, geç kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak kullanıcısına uyarıda bulunuyor. Asistanın birinci seviye versiyonunu 2019 yılında hidrojen yakıtlı bir modelinde sunmayı planlayan Hyundai, dil seçeneğinde şimdilik sadece İngilizce’yi kullanacak.