reklamı kapat

POPÜLER

McLaren

McLaren tamamen elektrikli otomobil geliştiriyor, ancak aşılması gereken bir sorun var

Tamamen elektrikli otomobil pazarına İngiliz üretici McLaren de katılıyor. Resmi olarak tamamen elektrikli otomobil geliştirdiği açıklayan şirket, bir konundan ise hiç memnum değil görünüyor.

Hazırladığı “hibrit” süper spor otomobil P1 ile sürece ufak bir bakış atan Mclaren, gerçek gelecekte de yer almak istiyor. AutoCar’a bu konuda bir açıklama yapan firma, açıkça tamamen elektrikli bir otomobil geliştirdiği açıklıyor. Bu noktada bir test modeli de oluşturan şirket, buna rağmen süreçten pek memnun kalmamış duruyor. Mevcut pil kapasitelerini en büyük problem olarak nitelendiren şirket, “gerçekten yüksek performans sağlamak için gereken enerji şaşırtıcı” açıklamasını yapıyor. Tamamen elektrikli bir McLaren otomobil yollara çıkmadan önce batarya teknolojisinin gelişmesi gerekecek gibi görünüyor.

Pil kapasitesi sadece Mclaren değil herkesin gündeminde bulunuyor

Daha fazla güç üreten elektrik motorları daha fazla elektrik harcıyor. Bu doğru orantılı bağlantı daha büyük kapasiteli pilleri zorunlu kılıyor. Bu konuda başta BMW olmak üzere birçok üretici ve üniversite çalışırken, lityum-iyon pillerin hayatımızdan çıkması kısa vadede kolay görünmüyor. Şartlar böyle olunca da yüksek performansı uzun menzillerde sunan araçların gelmesi zor görünüyor. Bu yüzden de İngiliz üretici kendisine daha mantıklı bir hedef koyuyor. 2022 itibariyle sattığı tüm otomobillerini hibrit yapacağını belirten şirket, elektriği fosil yakıta takviye olarak kullanmak istiyor.

İlgili Video