reklamı kapat

POPÜLER

HDC-2 Grandmaster

Hyundai’nin hazırlığı içerisinde olduğu dev SUV modelinde bizleri neler bekliyor?

Kamuflajlı olarak kameralara yakalanmaktan kurtulamayan bu yeni oyuncu, Hyundai için zirve noktayı temsil edecek.

2018’in ilk günlerinde sizlerle paylaştığımız bir haberle birlikte, KIA‘nın tasarımıyla ciddi anlamda beğeni kazanan SUV modeli Telluride‘ı seri üretime geçireceğini öğrendik. Bu zamana kadar satışa sunulan hiçbir KIA modeline benzemeyen bu canavarda toplamda 400 beygir güç üreten içten yanmalı ve elektrik motor kombinasyonu bulunuyordu. Konsept formundan hayata geçirilmeye hazırlanan bu projeyle birlikte kardeş marka Hyundai’nin de benzer bir adım atabileceğini de düşünmeye başladık. Nitekim bu konuda bizi yanıltmayan Güney Koreli üretici Busan Otomobil Fuarı’nda HDC-2 Grandmaster isimli enfes bir konsept projeyle karşımıza çıktı. SUV ailesinin en üst noktasına yerleşecek olan modelinde oldukça gösterişli ve heybetli çizgiler kullanan Hyundai, kısa süre içerisinde seri üretim için adımını atarak aracı test aşamasına aldı. Dış basında isminin “Palisade” olabileceğine yönelik bilgilerin var olduğu sekiz kişilik model şu sıralar merak edilenler listesinde üst sıralar oynuyor. Peki, henüz resmi bir detayı paylaşılmayan bu modelden neler beklemeliyiz?

HDC-2 Grandmaster

Kona ve Santa Fe ile tasarım karakterinde önemli bir değişimin sinyallerini veren Hyundai, yeni modelinde de bunu daha büyük boyutlarda yansıtacak gibi görünüyor. Halihazırda kamuflajlı olarak kameralara yakalanan prototip versiyonunda bunun ufak da olsa ipuçlarını veren araç dikkat çekme konusunda hiç zorlanmayacak. Kokpit konusunda son teknoloji dijital ekranların birlikteliğiyle zenginleştirilecek olan modelin; kablosuz şarj, araç içi WiFi ve premium ses sistemi gibi önemli destekleri de sunması büyük oranda netleşmiş durumda. Hyundai’nin Kona da bile önemli teknolojik asistan desteğine yer vermesi, geliştirme aşamasında bu yeni oyuncuda da beklentileri artırıyor. Direksiyona müdahale edebilen şerit takip sistemi, yaya algılama, çapraz asistanlar, 360 derece kamera, adaptif hız sabitleyici ve kör nokta uyarı gibi parçalar büyük oranda standart olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ülkemizdeki vergilendirme sıkıntısından ötürü Hyundai’nin satışlarını Türkiye’ye yansıtma konusunda çekingen olması fazlasıyla olağan bir durum. İlk olarak Amerika pazarında satışa sunulacağını tahmin ettiğimiz model için dile getirilen 3,3 litrelik twin-turbo V6 motor da bunun ben büyük kanıtı aslında. 365 beygir güç üreten bu motorla birlikte aracın Avrupa pazarına satışı da sağlanacak gibi gözüküyor. Lakin 2.0 veya 2,2 litreye kadar bir motor seçeneği gelmez ise, amiral gemisini Türkiye’de görmemiz pek mümkün değil. Ocak ayında kapılarını açacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımının yapılması beklenen modelle ilgili düşüncelerinizi yorum olarak iletebilir, gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.