reklamı kapat

POPÜLER

amazon deepmusic

Kendi kendine müzik üreten sanatçı ruhlu yapay zeka uygulaması

Alexa‘nın yeni yeteneği hayatımıza yapay zeka ile oluşturulmuş müzikleri dahil ediyor. DeepMusic, yeni neslin “müzisyeni” olarak öne çıkıyor.

Yapay zeka tarafından üretilen müzikler daha önce de kendini göstermişti. Ancak Amazon bu teknolojiyi bir adım öteye götürüyor ve akıllı asistanı Alexa ile hayatımızın bir parçası haline getiriyor. Amazon Echo serisi hoparlörler aracılığıyla istediğiniz zaman yapay zeka tarafından oluşturulmuş müzikleri dinleyebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Alexa’dan rica etmek. Tamamen DeepMusic tarafından oluşturulan şarkılar veri tabanında yer alan ses örneklerini kullanıyor. Algoritma bu örnekleri bir araya getirirken birlikte kulağa iyi geleceğini düşündüğü ses örneklerini kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürreal deneyim

DeepMusic özelliği aktif hale getirildikten sonra Alexa’ya “DeepMusic’ten bir şarkı çalmasını iste” ve benzeri komutlar verirseniz müzik başlıyor. Yapay zekanın oluşturduğu bu şarkılar elbette kusursuz değil ve yapay zeka olduğunu hissettiriyor. Ancak öte yandan hayli etkileyici bir performans sunduğunu da söylemek mümkün. Amazon üzerinden aktif hale getirilen özellik için kullanıcılar olumlu dönüşlerde bulunmayı ihmal etmemiş. Bazıları bu deneyimi çok sürreal bulurken bazıları da yapay zeka tarafından üretilen şarkıların rahatlatıcı bir etkisi olduğunu düşünüyor. Echo kullanıcıları buradan özelliği aktif hale getirip deneyebilir. Özelliği ücretsiz olduğunu da ekleyelim.