reklamı kapat

POPÜLER

Kendrick Lamar

Kendrick Lamar, Pulitzer Ödülleri’nde bir ilke imza attı

Adını genellikle gazetecilikle alakalı başarılardan ötürü duyduğumuz Pulitzer Ödülleri aslında çok daha geniş bir kapsama sahip. Gazatecilik başarılarının yanında dergi, internet gazeteciliği, edebiyat ve müziği de ödüllendiriyor. Kendrick Lamar da Pulitzer Ödülleri’nin müzik kategorisinde bir ilke imza atmayı başardı.

Yakın zamanda Marvel’ın gişede fırtına gibi esen filmi Black Panther için şarkı hazırlayan Kendrick Lamar şimdi oldukça prestijli bir ödüle layık görüldü. Amerikalı rap sanatçısı 2017’de çıkarttığı DAMN albümüyle Pulitzer Ödülleri’nü kazandı. Üstelik bu kategoride klasik müzik ve caz dışındaki bir türde müzik yaparak ödül kazanan ilk isim oldu. Elde ettiği bu başarıyla Pulitzer Ödülleri tarihine geçti. Compton’da büyüyen ünlü sanatçı buradaki yaşamı ve modern Afro-Amerikan hayatı ele alış biçimiyle öne çıkmayı başardı. Neredeyse bir sene önce çıkan DAMN albümünde Rihanna, U2, James Blake ve Kamasi Washington gibi isimlerin de katkıları bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önemli bir ilk

1917 senesinden beri verilen Pulitzer Ödülleri’nde 1943’ten bu yana müzik kategorisi bulunuyor. Fakat ödül alanlar 1997 senesine kadar hep klasik müzik sanatçılarından seçiliyordu. Düzeni değiştiren Wynton Marsalis oldu. Onun cazı bu kategoriye dahil etmesinden sonra en dikkat çekici başarıyı elde eden isim Kendrick Lamar diyebiliriz.