reklamı kapat

POPÜLER

405 beygirlik güç ile ailenin en yeni üyesi karşımızda: 2019 BMW M2 Competition

M2 Coupe’nin yerine kullanıcılarla buluşmaya başlayacak olan 2019 BMW M2 Competition, arka tekerlekten itişli altyapısı ve üst sınıftan aldığı teknik parçalarla yola çıkmak için hazır.

Dünyanın en güçlü harfi” olarak bildiğimiz BMW M’in yaklaşmakta olan Pekin Otomobil Fuarı için hazırladığı sürprizle ilgili detayları bundan yaklaşık on gün önce sizlerle paylaşmıştık. Sızıntı başlığıyla dış basında yer bulsa da, neredeyse tüm detaylarını öğrenme fırsatı bulduğumuz bu sürpriz 2019 M2 Competition‘dan başkası değildi elbette. O süreçte ortaya çıkan bilgiler ışığında kendinden büyük kardeşlerinde gördüğümüz parçalarla donatılacağı söylenen model, bugün tüm bu detayları çoğunlukla doğrulayarak resmen karşımıza çıkıyor. M2 Coupe’den hatırı sayılır oranda bir gücü beraberinde getiren Competition, performans konusunda daha fazlasını arayanlara kesinlikle cevap verebilecek nitelikte.

Motor – Performans

2019 BMW M2 Competition sahip olduğu genler gereği doğrudan kaputunun altına inmemizi fazlasıyla hak ediyor. Burada biturbo desteğine sahip 3.0 litrelik sıralı altı silindir bir makineyle geldiğini gördüğümüz model 405 beygirlik güç ve 550 Nm tork değerlerine sahip. Meraklılarının M3 ve M4’den de hatırlayabileceği bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 4 saniyede tamamlayabilen aracın elektronik olarak sınırlandırılmış olan maksimum hız limiti ise 250 km/s. Bu limitin M Driver paketiyle 280 km/s‘e kadar yükseltilebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Tahmin edebileceğiniz üzere bu otomobilde işler sadece rakamsal değerlerden ibaret değil. M2 Competition’da bu performans değerlerine eşlik eden önemli parçalar mevcut. BMW’nin şanzıman ayağında hala standart olarak manuel sunuyor olması da kullanıcıları mutlu edecek olan önemli detaylardan.

Tamamen elden geçirilip güçlendirilen fren sistemi, elektronik olarak açılıp kapanan egzozlar, M4’den gelen çok daha büyük bir motor soğutma sistemi, hafif alaşım krank mili, koşullara saliselerle cevap verebilen elektronik aktif diferansiyel kilidi, elektronik stabilite kontrolü ve dinamaik direksiyon kontrolü gibi parçalar motorun limitlerini destekleyen yardımcılar arasında.

Donanım

M2 Competition’un donanım kısmındaki en önemli değişimleri iç dünyasında yer alıyor. Artık motor çalıştırma düğmesi direksiyon üzerinde olacak şekilde bizleri karşılayan araçta, tamamen yenilenen M koltuklar hemen farkını hissettiren detaylar arasında. Motor sporları departmanının performanslı sürüşe en iyi tepkiyi vermesi adına tasarladığı bu koltuklar, özellikle virajlarda kendisini belli edecek. Sürücü ve multimedya ekranı modele özgü olarak elden geçiren BMW, navigasyon sisteminde de ufak iyileştirmeler sunmayı ihmal etmemiş. Modelin elektronik destek kısmında ise; çarpışma uyarı, yaya algılama, şehir içi otomatik frenleme, şerit takip ve uyarı, park asistanı, park mesafe kontorlü ve trafik işareti algılama gibi önemli detaylar karşımıza çıkıyor. Bu yaz döneminde satışlarına başlanacağı açıklanan 2019 BMW M2 Competition’ın fiyatları da kısa süre içerisinde netlik kazanacak.