reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV9

Kia, eski Mercedes-Benz ve BMW tasarımcılarını bünyesine kattı

 - Güncelleme: 27 Mart 2024 09:32

Hyundai çatısı altında yer alan Kia, daha iddialı araçlar üretmek için eski Mercedes-Benz ve BMW tasarımcılarını bünyesine kattı.

Kia tarafından hazırlanan araçlar son yıllarda inanılmaz iddialı ve modern görünüyor. Bu konudaki iddiasını daha da güçlendirmek isteyen marka, ortaya çıktığı kadarıyla kıdemli tasarımcılar Oliver Samson ve Seungmo Lim’i Avrupa ve Çin’deki tasarım merkezlerinin başına getirdiğini duyurdu. Samson ve Lin yeni nesil Kia araçların tasarımlarını, yeni konseptleri ve araçlarda kullanılacak yeni nesil malzemeleri hazırlayacak, firmaya tecrübeleriyle önemli bir katı sağlayacak. Mercedes-Benz şirketinde görev alan Oliver Samson’un Kia için daha önce de çalıştığı aktarılıyor, Seungmo Lim’in ise BMW’nin Münih tasarım ekibinde on yılı aşkın bir süre görev aldığı belirtiliyor. Şirket bundan önce ise Türk tasarımcı Berk Erner tarafından tasarlanan elektrikli Kia EV9 ile gündeme gelmişti. Çok iddialı görünen EV9, kadınlar tarafından 2024 için dünyanın en iyi otomobili seçilmiş ve bu konuda yapılan resmi açıklamada şunlara yer verilmişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Geçtiğimiz günlerde Türkiye lansmanı gerçekleşen Kia’nın yeni elektrikli amiral modeli yüzde yüz elektrikli SUV EV9, ‘Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili’ (WWCOTY) 2024 ödüllerinde dünyanın en iyi otomobili seçilerek zafere ulaştı. Beş kıta ve 52 ülkeden 75 kadın otomobil gazetecisinden oluşan jürinin seçimi Dünya Kadınlar Günü’nde açıklandı.

Bu sene 14. kez düzenlenen yarışmada EV9, kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik özellikleriyle dikkat çekti. Elektrikli SUV’lar alanında en iyi seçenek olarak gösterilen EV9, bu segmentte türünün ilk örneklerinden olan etkileyici yedi koltuk kapasitesi, 5 metrelik uzunluğuna rağmen sahip olduğu aerodinamik özellikleri, üstün performansı ve hem çift yönlü şarj hem de ultra hızlı şarj özellikleri sunan son teknolojiye sahip tasarımıyla göz doldurdu. Oy kullanmadan önce onlarca modeli test eden ve her detayı değerlendiren jüri, ilk tur oylamada toplam 63 aday arasından belirlenen 5 kategorideki en iyi otomobilleri seçti.

Kia EV9 bu oylamada da yenilikçi tasarımı, yüksek teknoloji seviyesi, aile dostu iç mekân kapasitesi ile öne çıkarak “en iyi SUV” kategorisinin de kazananı oldu. Geçen yıl Niro EV modeliyle Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili ödülünün sahibi olan Kia, EV9 modeliyle de aynı ödülü kazandı ve üst üste iki yıl önemli bir başarıya imza atmış oldu.” 

Kia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli