reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Optimus LOG Görsel

Tesla, Optimus robotları ve araçları için “5G” çalışmaları da yapıyor

 - Güncelleme: 27 Mart 2024 10:00

Tesla, açılan bir iş ilanı üzerinden öğrenildiği kadarıyla geliştirdiği Optimus robotları ve araçları için 5G çalışmaları yapıyor.

Tesla’nın tüm araçları internete bağlı ve bu sayede uzaktan güncelleme alabiliyorlar. Bu konuda 3G ile bağlayan ve daha sonra 4G LTE seviyesine çıkan firma, araçları ve aynı zamanda geliştirdiği Optimus robotları için düşük gecikme ile fark yaratan 5G teknolojisi özelinde de önemli planlar yapıyor. Bunun için bağlantı teknolojilerinde tecrübeli mühendisler arayan marka, elektrikli araçlarını ve robotlarını üretim tesislerindeki özel 5G ağ altyapısına bağlamak istiyor, bu altyapının herkese açık 5G altyapısına bağlantıyı da mümkün kılacağı düşünülüyor (Henüz 5G aşırı oranda yaygın değil ancak elbette zamanla yaygınlaşacak). İnsansı robot Tesla Optimus son dönemde hep paylaşılan videolar ile gündeme gelmişti. Örneğin hemen aşağıda izleyebileceğiniz yeni videoda, Optimus’u bir kez daha geliştirme alanında dolaşırken gördük. Yürüme konusunda hızı halen yüksek olmayan ancak her seferinde yavaş yavaş hızlanan robot, denge konusunda zemin bozuk değilse çok fazla bir sorun yaşamıyor. Optimus için bundan önce ise bir tişört katlama videosu paylaşılmıştı. Robot bu konuda yavaş ancak hassas çalışıyor ve iyi sayılacak bir sonuç ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından robot için paylaşılan sayfanın altında izleyebileceğiniz bundan önceki video ise robotun geldiği son aşamayı gözler önüne sermiş ve bu aşama oldukça dikkat çekmişti.

Videoda gösterildiği üzere ayaklarını ve ellerini artık daha hassas şekilde hareket ettirebilen Optimus, Tesla tarafından özel tasarlanan donanımlar / motorlar üzerine kuruluyor, artık eskiye nazaran yüzde 30 daha hızlı hareket ediyor, boynunu iki eksende hareket ettirebiliyor, 10 kg kilo vermiş durumda ve artık çok daha dengeli görünüyor.

11 eksende çalışabilen yeni elleri eskiye nazaran çok daha hareketli, hızlı ve hassas olan Optimus, artık tüm parmakları üzerinden hassas basınç algılaması gerçekleştirebiliyor ve böylelikle yumurta gibi kırılgan objeleri rahatlıkla hareket ettirebiliyor.

 

Entegre çalışan bir yapay zeka altyapısı bulunan ve böylece harici bulut ağına ihtiyaç duymadan önüne çıkan objeleri örneğin rengine göre ayırabilen robot, değişen şartlara da etkili şekilde uyum sağlayabiliyor.

Yani “dinamik” bir yapısı bulunan Optimus, çeşitli düzenlemeleri de kendi başına düşünerek gerçekleştirebiliyor. Dengesi son aşamada oldukça iyi hale getirilen robot, artık tek ayağı üzerinde durabiliyor ve bu konumda tüm vücudunu hareket ettirebiliyor.

Daha önce robotun tekrar eden sıkıcı ve tehlikeli görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını belirten Tesla CEO’su Elon Musk, Optimus’un ağır objeleri taşıyabildiğini ve bu konuda devamlı olarak güçleneceğini aktarmıştı.

Şimdilik özellikle fabrika sahaları için planlanan robotun, ileride evler içerisine girmesi de hedefleniyor. Musk, robotun yemek pişirme, çimleri biçme ve yaşlılara bakma gibi görevleri de üstlenebileceğini söylüyor. Ancak böyle bir gelecek için önümüzde belki daha en az 10 yıl daha bulunuyor.

Elon Musk daha önce “Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” açıklamasıyla da çok ses getirmişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olmasıydı. Tesla Optimus’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da belirtiliyor.

Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Optimus’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da söylüyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin