reklamı kapat

POPÜLER

KIA imzalı ilk pickup modeli için heyecan yaratan tasarım çalışması

Henüz bir konsept proje olarak Telluride üzerine şekillenen KIA pickup projesi, geleceği yüksek ihtimalli olan modeller arasında.

Mercedes’in dahi işin içerisine dahil olarak ivme kazandırdığı pickup piyasasının daha da hareketleneceğini uzun süredir hissediyoruz. Geçmişlerinde bu sınıfa dahil olmayı akıllarından bile geçirmeyen üreticiler için yeni bir macera niteliği taşımaya başlayan bu rekabete Hyundai’nin oldukça iddialı bir giriş yapacağını geçtiğimiz yıl içerisinde birlikte değerlendirmiştik. Konsept olarak tanıtılan ve büyük bir ilgi gören Santa Cruz modelini seri üretim bandına taşıyacağını açıklamasıyla birlikte şimşekleri üzerine çekmeyi başaran Kore merkezli üretici, aslında bu açıklamayla birlikte bir parçanın daha hayata geçeceğini doğurmuş oldu. O da kardeş marka niteliğindeki KIA’nın da kendi karakteriyle bir pickup için kolları sıvama sürecinden başkası değildi. 2018’in son günlerinde iyice dillenmeye başlayan KIA imzalı bu pickup için artık bağımsız tasarım çalışmaları da karşımıza çıkmaya başlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakipler şimdiden hazır

KiaTellurideForums’da yer alan pickup tasarımına baktığımızda, merkezde yer alan yüzün bizi çok fazla şaşırttığını söyleyemeyiz. Ailenin en yeni üyesi olan premium SUV modeli Telluride, olası bir pickup projesine aktaracağı yüzle işleri bambaşka noktaya taşıma kapasitesine sahip. Amerika pazarı bazlı hayal edilen premium nitelikli bu modelin Honda Ridgeline başta olmak üzere pek çok rakibi de hazırda bekler durumda. Elektronik ortamda tasarlanan projenin detaylarına baktığımızda ışıklandırma ve ızgara gibi ön noktaların değişime uğramaksızın korunduğunu görebiliyoruz. Bu noktada temel farkı yaratan noktalarsa ön lip, marşpiyel, büyük ebatlı arazi lastikleri ve çamurluk gibi bölümler üzerinden odak noktasına alınmış durumda. Hyundai’nin 2020 yılında hazır şekilde karşımıza çıkarmasını beklediğimiz pickup modelinin ardından, aynı altyapıya sahip KIA karakterini de görmeyi beklemede olacağız.

İlgili video

2019 KIA Soul