reklamı kapat

POPÜLER

Kia - KEB

Kia, yeni elektrikli bisikletleriyle 70 yıllık mirasına sahip çıkıyor

Hem üreticilerin hem de kullanıcıların çevre dostu ulaşım araçlarına gösterdiği ilgi gün geçtikçe artıyor. Birçok büyük otomobil firması da gelecekte yollarda göreceğimiz konseptlerle karşımıza çıkıyor. Son olarak, bundan tam 70 yıl önce Güney Kore’nin ilk seri üretim bisikletlerine imza atan Kia, Cenevre Otomobil Fuarı’nda biri şehir biri dağa özel olarak tasarlanmış iki yeni elektrikli bisiklet konsepti duyurdu.

Kia’nın KEB  olarak adlandırdığı yeni elektrikli bisikletleri “pedelec” olarak bilinen bir sistemle çalışıyor. Bu sistemde elektrik motoru sürekli olarak devreye girmiyor, yalnızca ek güç ihtiyacı olduğunda binicisine destek oluyor. Bisikletlerin üzerinde 45 Nm tork üretebilen 250 watt’lık bir elektrik motoru bulunuyor. Bu motor, 36 volt’luk, 10 amper gücündeki bir lityum-iyon polimer bataryadan güç alıyor. Batarya, kolay bir şekilde bisikletten ayrılıp şarj edilebiliyor. Bisikletlerin şehir modeli KEB City, tek bir şarjla 40 km yol kat edebiliyor. Yaklaşık 20 kilogram ağırlığındaki bisikletler, Avrupa Birliği düzenlemelerine de uygun olarak maksimum 25 km hız yapabiliyor.

Kia - KEB MTB
Bisikletlerin yekpare metal gövdesi, karbon fiber gibi görünüyor; lakin bu gövde alüminyum ve çelik gibi malzemelerden üretilebilmesini sağlayan gelişmiş bir metal damgalama ve robotlu kaynaklama sistemiyle elde ediliyor. Bu hem Kia’ya tasarım anlamında bir rahatlık sağlıyor hem de bisikletlerin, otomobillerde olduğu gibi yüksek bir kalite kontrol sürecinden geçmesini sağlıyor.

Bisikletlerin şehir modeli, ortasında bar olmamasından ötürü daha kolay binip inmeye imkan veriyor. Bataryasını arkasında taşıyan bu modelde 28 inçlik jantlar kullanılıyor. Prototiplerin dağ modeli KEB MTB ise 26 inçlik jantlar ve her türlü hava koşuluna uygun lastikler tercih edilmiş. Bisikletlerin her iki modelinde de Japon Shimano fren ve vites sistemleri yer alıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kia, yeni elektrikli bisikletleriyle 70 yıllık mirasına sahip çıkıyor” için 2 cevap

 1. bir dosk dedi ki:

  ” lityum-iyon polimer batarya ” diye bir şey yok! ya lityum-iyon’dur, ya da lityum polimer bataryadır.

 2. Robofobik dedi ki:

  Resmi açıklamada lityum iyon polimer batarya bilgisi verilmiş.

  Resmi açıklama: http://www.kia.com/worldwide/about-kia/company/corporate-news-view.aspx?idx=719

  Ayrıca lityum iyon polimer batarya kullanımı da vardır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_polymer_battery