reklamı kapat

POPÜLER

İTÜ öğretim görevlisinin buluşu ABD’de birinci oldu

Müzik teknolojisi, performansı ve eğitimi alanındaki araştırmayı desteklemek ve öne çıkarmak amacıyla Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından düzenlenen Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Yarışması‘nda İTÜ öğretim görevlisi Doç. Dr. Tolgahan Çoğulu birinci olarak 5 bin dolarlık büyük ödülün sahibi oldu.


İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Klasik Gitar bölümünden yüksek lisans ve doktora dereceleri bulunan ve 2010 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda klasik gitar bölümünü kuran Çoğulu, Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar adını verdiği enstrümanı 2008 yılında tasarlamış. Çoğulu’nun kendi açıklamasında “Ayarlanabilir Mikrotonal Gitarda her telin altında bulunan kanallar aracılığıyla tüm perdeler hareket ettirilebilmektedir. Ayrıca gitar klavyesine istenilen miktarda perde eklenip çıkarılabilir” diyor. Mikrotonal Gitarın nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda Çoğulu’nun kendisinden de dinleyebilirsiniz.

Yarışmada ikinci sırayı İsveçli Teenage Engineering firmasının synthesizer’ı, üçüncü sırayı ise Çinli Gao Jiafeng’in TRI-O adlı MIDI kumandası aldı.

VİDEO